Кредитирането в криптовалути се радва на силен интерес сред институционалните инвеститори, твърдят от Genesis Global Capital, цитирани от Marketwatch.

Отчетът на Genesis Global Capital за третото тримесечие показва, че компанията е отпуснала заеми за половин милиард долара, от които над 300 милиона са били с цел хеджиране или инвестиция в криптовалути.

"В първата половина на тримесечието повечето отпуснати кредити бяха за оборотен капитал, но през септември хеджфондовете се активизираха значително и започнаха да откриват къси позиции*, както и да добавят към дългосрочните си инвестиции", твърдят от компанията, която е част от групата на платформата за търговия с криптовалути Genesis Global Trading.

Според изпълнителния директор Майкъл Моро, т. нар. "криптобанкомати" са основните източници на търсене на оборотен капитал. Те трябва да имат достатъчна наличност от дигитални пари, но в същото време не могат да си позволят риска да ги държат за дълъг период от време.

По тази причина, когато някой клиент изтегли Bitcoin от такъв банкомат, машината ведната осигурява нуждата сума от Genesis, обяснява той.

Това е типичен пример за краткосрочен "криптокредит". Оказва се обаче, че през последните седмици заемите в криптовалути се използват все по-често и за инвестиционни цели. Спекулантите използват заемен капитал, за да увеличат своите експозиции.

От Genesis Global Capital обаче са изненадани, че те не проявяват интерес към "късите продажби"* на Ether, която е най-слабо представящата се криптовалута от началото на тази година.

"Оказва се, че най-активните продавачи на Ether са предимно дългосрочните инвеститори, а не спекулантите", казва Майкъл Моро.

Bitcoin заема дял от 50% в кредитния портфейл на Genesis Global Capital. Цената на кредитирането зависи от профила на клиента, но средното равнище на годишната лихва се движи около 12%.

И докато заемодателите с готовност отпускат кредити със срок от една година и дори повече, кредитополучателите работят в доста по-кратък времеви хоризонт. "Продавачите "на късо" обикновено държат позициите си за не повече от 4-5 дни", твърди Моро.

Отчетът на Genesis Global Capital идва броени дни, след като от Fidelity Investments обявиха, че стартират нов проект за търговия с криптовалути, насочен към институционалните инвеститори. Според Моро, пазарът на криптокредитирането вече не е "запазена територия" само за специализираните фондове, инвестиращи в дигитални валути.

По думите му все повече финансови компании от различни сфери се интересуват от възможността да заемат средства в криптовалути.

* "Късите продажби" са инвестиционна стратегия, при която трейдърът "продава" актив, който на практика не притежава, а взима назаем (например от своя брокер) и впоследствие "откупува", надявайки се това да стане при по-ниска цена.