На всички ни се е случвало – „мозъчната мъгла“ ни кара да забравим паролата си и след осем неистови опита ни остават само два.

Това е положението, в което се намира и програмистът Щефан Томас, но залогът при него е доста по-голям – забравената парола ще му позволи да отключи твърд диск, на който има биткойни на стойност 240 млн. долара.

Неговият проблем, за който първо писа New York Times, стана изключително популярен.

Алекс Стамос, който преди време отговаряше за сигурността на Facebook, дори му предложи помощ срещу 10-процентен дял.

Цената на биткойна скочи в последните месеци, като в момента един биткойн струва 37 500 долара.

Криптовалутата обаче продължава да бъде волатилна, а експертите са разделени по въпроса дали ще продължи да поскъпва или цената й ще се срине.

Томас, който е роден в Германия, но живее в Сан Франциско, получил преди повече от десетилетие 7 002 биткойна като заплащане за видео, в което обяснява как действа криптовалутата, информира BBC.

JPMorgan: Златото ще страда години наред заради биткойнаОт октомври насам се наблюдава отлив на средства при златото и прилив към биткойна

По онова време те стрували по няколко долара всеки.

Томас съхранил биткойните в дигитален портфейл IronKey на твърд диск.

След това записал паролата на лист хартия, който впоследствие изгубил.

След 10 неуспешни опита паролата ще се криптира сама, което ще направи достъпа до дигиталния портфейл невъзможен.

Вероятно никак неизненадващо, цялото това преживяване го е накарало да промени възгледите си относно криптовалутите.

"Цялата тази идея човек да си бъде сам банка – нека го кажа по друг начин, вие сами ли произвеждате обувките си?", казва той пред New York Times.

"Причината да имаме банки е, че не искаме да се занимаваме с всичките тези неща, с които банките се занимават."

Стамос, който в момента е преподавател в Интернет обсерваторията на Станфорд, написа съобщение на Томас в Twitter, в което казва, че при заключени 220 млн. долара в биткойни, правилният поход не е да се опитваш да познаеш паролата 10 пъти.

Той го посъветва да се обърне към професионалисти, които могат да намерят „страничен вход“ към устройството и казва, че може да направи това срещу 10%.

Томас няма да е първият потенциален милионер от криптовалути, който няма достъп до своето богатство.

В момента има биткойтни на стойност около 140 млрд долара, които са изгубени или оставени в портфейли, които не могат да бъдат достъпени, според компанията Chainanalysis.

Компаниите, които се занимават с възстановяването на такива изгубени дигитални валути, получават множество запитвания всеки ден.

В статията на New York Times също така се споменава за предприемач, който изгубил около 800 биткойна, след като негов колега форматирал диска на лаптоп, който съдържал данните за вход в неговия портфейл.

През 2013 г. на мъж от Уелс му се наложи отчаяно да претърсва сметище, след като беше изхвърлил твърд диск със 7 500 биткойна.