Русия обмисля да приема и биткойни срещу петрол и природен газ
Русия обмисля да приема плащания в биткойни за своя износ на петрол и природен газ, информира BBC, позовавайки се на високопоставен руски законодател.
Според Павел Завални, ръководител на енергийния комитет на Държавната дума на Русия, на "приятелските" държави може да бъде позволено да плащат в криптовалути или в техните валути.
По-рано през седмицата президентът на Русия Владимир Путин обяви, че иска "неприятелските" държави да купуват природен газ с рубли.
Смята се, че този ход има за цел да подкрепи руската валута, която изгуби над 20% от стойността си през тази година.
Наложените от САЩ, ЕС и Великобритания санкции след инвазията в Украйна подложиха на натиск руската валута и повишиха разходите за живот в страната.
Русия обаче все още е най-големият износител на природен газ в света и вторият най-голям доставчик на петрол.
Завални заяви, че страната му проучва алтернативни начини за получаване на плащания за своя енергиен износ.
Той обяви, че Китай и Турция са сред "приятелските" държави, които "не участват в натиска чрез санкции".
"Отдавна предлагаме на Китай да преминем в плащания в националните валути рубла и юан," казва Завални. "За Турция ще бъдат лири и рубли." "Може да се търгува и с биткойни", допълва той.
Въпреки рисковете, анализатори твърдят, че Русия може да се облагодетелства от приемането на популярната криптовалута като начин за разплащане.
"Русия много бързо усеща ефекта от безпрецедентните акции," казва Дейвид Броудсток от Института за енергийни изследвания в Сингапур. "Има нужда икономиката да бъде подкрепена по много начини, а биткойнът е считан за актив с голям ръст."
Той обаче отбелязва, че стойността на биткойна се колебае с 30% от началото на годината. За сравнение, доларът се търгува в рейндж от 5% спрямо еврото.
"Със сигурност приемането на биткойн, в сравнение с другите традиционни валути, носи повече риск за търговията с природен газ," казва Броудсток.
"Нещо повече, един от големите 'приятелски' търговски партньори на Рисия е Китай, където криптовалутата е забранена," допълва той. "Това със сигурност ограничава потенциала за плащания в биткойни."
Има опасения, че руските олигарси използват виртуални валути, за да избягват санкции.
Това накара украинското правителство, както и американски и европейски политици, да помолят платформите за криптотърговия да забранят достъпа на всички потребители от Русия.
Много от тях обаче изключиха това като вероятност.
След изказването на Путин за плащания на газа в рубли руската валута поскъпна до триседмичен връх.
Много от настоящите договори обаче са подписани в евро и засега не е ясно дали Русия може да ги променя. ЕС разчита на Русия за 40% от природния газ, който потребява.