От Гърция идват добри новини. Още през лятото на 2012 г. страната отбеляза леко нарастване на производството - въпреки дългата рецесия.

Съвсем наскоро пък сдружението на гръцките износители съобщи за рекордно увеличение на износа - през миналата година гръцките фирми са изнесли стоки на обща стойност 24 млрд. евро, което съответства на 12% от гръцкия брутен вътрешен продукт.

Все повече гръцки фирми отправят оптимистичен поглед в бъдещето. Доказват го най-новите проучвания. Според атинския Институт за икономически и промишлени изследвания (IOBE), през декември 2012 индексът за бизнесклимата в страната е отбелязал значително покачване и е най-високият за последните две години.

Това е добър сигнал за гръцката икономика. Главният икономист на IOBE Ангелос Цаканикас коментира данните така:

"Това означава, че двайсет на сто от анкетираните предприемачи вярват, че положението ще се подобри. Истинският оптимизъм изглежда другояче, но преди две години оптимистите бяха значително по-малко от десет процента", казва той.

"Опасността от излизане на страната от еврозоната е избегната и днес това е от решаващо значение. Защото гръцките бизнесмени се страхуват най-много от евентуална смяна на валутата. Тя би им нанесла огромни загуби", подчертава Цаканикас.

Гърция ще остане в еврозоната - на това мнение е и рейтинговата агенция Standard & Poor's. Тя вече повиши кредитния рейтинг на страната с шест степени - до "Бе минус" със стабилна перспектива, съобщава в коментара си Deutsche Welle.

Ето, че и все повече гръцки граждани започнаха отново да внасят парите си в гръцките банки. Само през декември 2012 г. банковите депозити са нараснали с 4 млрд. евро. Очаква се тази година гърците да внесат още 20 млрд. евро в банките.

По всичко личи, че 2013 г. ще бъде решаваща за Гърция. "Миналата бюджетна година премина по-добре от очакванията. Според нас през 2013 г. страната ще отбележи за първи път бюджетен излишък, без да смятаме обслужването на дълга. А това би било повратна точка", казва главният икономист на IOBE.

Дали обаче и обикновените граждани са оптимистично настроени? Все пак през първото полугодие на тази година влизат в сила гласуваните мерки за икономии, съкращенията на заплатите и пенсиите, както и увеличенията на данъците.

Според икономическия анализатор Макис Андронополус, консолидирането на бюджета и подобряването на конкурентоспособността на страната ще бъде за сметка на социално слабите и средното съсловие.

"Миналата година заплатите бяха намалени с 11%, а социалните разходи с над 10 на сто. Същевременно данъците се увеличиха с почти 18%", припомня Андронополус.

Това е добре дошло за бюджета, но пък има драматични последици за хората. "Програмата за икономии има изгледи за успех, само ако политиците успеят да овладеят донякъде социалната структура", убеден е той.

През 2012 г. Гърция успешно прокара програма за обратно изкупуване на държавни облигации, след което министрите на финансите от еврозоната й отпуснаха нова помощ в размер на 34 млрд. евро. По-голямата част от тази сума трябва да бъде вложена в рекапитализирането на съсипаните банки.

В последния си доклад за Гърция МВФ даде положителна оценка на страната и създаде впечатлението, че най-лошото вече е отминало. Гръцкият министър на финансите Янис Сторнарас обаче все още не бие отбой.

"Ние намалихме скоростта, с която нашият кораб плува към скалите. Все още обаче не сме променили курса", заяви той наскоро пред гръцкия парламент.