Експресни данни: Инфлацията в еврозоната бележи лек спад през януари
Общата инфлация в еврозоната бележи леко понижение през януари, а базисните данни намаляват с по-малки стойности от очакваното.
Това сочат експресни данни на статистическата агенция на ЕС - Евростат, цитирани от CNCB.
Годишният ръст на основните цени възлиза на 2,8%, което съответства на прогнозата на икономисти, анкетирани от Reuters.
През декември инфлацията в еврозоната достигна 2,9%, увеличение спрямо 2,4% през ноември, главно поради отпадането на мерките за цените на енергията.
Базисната инфлация спада до 3,3% през януари от 3,4% през декември. Прогнозата на Reuters сочеше спад до 3,2% за миналия месец.
Инфлацията в сектора на услугите се задържа на равнище от 4,0%, което говори за постоянен ценови натиск, допълва Reuters.
Икономическият растеж в блока също остава в застой.
Предварителните данни, публикувани по-рано тази седмица, показаха, че инфлацията в Германия се понижава малко повече от прогнозираното и достига 3,1%. Най-голямата икономика в еврозоната се превърна в един от основните фактори, които забавят растежа, като през четвъртото тримесечие БВП на Германия се сви с 0,3%.
На този фон, представителите на Европейската централна банка следят с внимание стойностите от всички данни и показатели, за да вземат решение кога могат да започнат понижаване на лихвените проценти от сегашните рекордно високи стойности.
Макар че пазарите продължават да смятат, че намаленията ще започнат през април, някои финансисти отвърнаха с предложения, че пониженията е по-вероятно да се случат през лятото или дори по-късно – през втората половина на годината. ЕЦБ подчертава, че остава зависима от данните.
На заседанието на институцията миналата седмица, когато лихвените проценти останаха непроменени, президентът на ЕЦБ Кристин Лагард заяви, че "процесът на дезинфлация е в ход" въпреки повишението през декември, припомня CNBC.
Тя и главният икономист Филип Лейн неотдавна посочиха като подходящ показател за определяна на лихвените проценти споразуменията за заплатите през първото тримесечие, данните за които ще бъдат налични през май.
Някои анализатори приемат това като намек, че първото понижение може стане факт на заседанието през юни.
"Решенията на Управителния съвет за лихвените проценти ще се основават на оценката му за перспективите пред инфлацията в светлината на постъпващите икономически и финансови данни, динамиката на базисната инфлация и силата на трансмисията на паричната политика", добавя ЕЦБ.
Голямото разминаване в очакванията се дължи основно на различните перспективи за растежа и на това доколко предишните повишения забавят активността в 20-те икономики в еврозоната.
ЕЦБ очаква, че разходите на домакинствата и правителствата ще стимулират възстановяването, но данните изглеждат по-мрачни, като производството остава в рецесия, а секторът на услугите се охлажда.