Западна Европа не е единственият регион в Европейския съюз, който страда от недостиг на работна ръка.

Увеличените инвестиции на изток, емиграцията, лошото разпределение на кадрите и слабата мобилност водят до все по-остър дефицит на квалифицирани работници в страните от България до Полша, пише днес британският в. Файненшъл таймс, цитиран от БТА.

В целия източноевропейски регион инвестициите толкова изпревариха образованието и системите за професионално обучение, че те не успяха да дадат достатъчно работници, за да се задоволи търсенето на работна ръка, отбелязва вестникът.

Според изданието инвеститорите в региона са принудени да плащат повече или да погледнат още по на изток за набиране на работници.

Бившите комунистически страни от Централна Европа са получили общо 32,5 милиарда евро под формата на преки чуждестранни инвестиции през 2006 г., което е засилило търсенето на квалифицирани работници.

Същевременно хиляди поляци и румънци, често тези с най-добрата квалификация, емигрират към Западна Европа, привлечени предимно от по-високото заплащане, пише Файненшъл таймс.

Безработицата в новите страни членки на ЕС е голяма - в Полша достига 13 на сто, но компаниите - от строителния до компютърния сектор - се борят за привличане на служители.

Голяма част от безработните, особено над 50-годишна възраст или от селскостопанските райони, нямат необходимата квалификация. Нежеланието да се местят, за да намерят работа, също е пречка за намаляване на безработицата, посочва изданието. финансов сектор - проект - USAID.