Икономиката на Германия се сви през второто тримесечие на тази година.

Спад в износа подкопа растежа, сочат официалните данни, които идва на фона на притеснения за понижение в глобалната икономика.

Брутният вътрешен продукт на страната намаля с 0.1% спрямо преходното тримесечие, сочат данните на Федералния статистическа служба, цитирани от BBC.

Така годишният растеж на германската икономика пада до 0.4%.

Германия, която е най-голямата икономика в Европейския съюз, се размина с рецесията на косъм през миналата година.

Ранните сигнали за третото тримесечие „изглеждат зловещо”, казва Андрю Кенингъм, главен икономист за Европа в Capital Economics.

„Проучванията сред производствения бизнес за юли бяха мрачни. И докато секторът на услугите продължава да се държи добре, има някои сигнали, че понижението ще се разпространи из пазара на труда”, казва той.

Търговска война

Въпреки че общите данни са негативни, разходите на домакинствата и правителството се увеличават, както и инвестициите извън строителния сектор.

Строителният сектор се свива след традиционно добрите първи три месеца на годината, които бяха подсилени от меката зима.

„Развитието на външната търговия забавя икономическия растеж, тъй като износът записва сериозен спад на тримесечна база спрямо износа”, посочват от статистическото звено.

Търговската война между САЩ и Китай и излизането на Великобритания от ЕС, особено ако това се случи без сделка, са сред най-сериозните фактори, които засягат световното икономическо доверие.

През миналия месец Международният валутен фонд понижи прогнозата си за глобалната икономика за тази и следващата година, цитирайки войната на мита между Вашингтон и Пекин, щатските мита за внос на автомобили и брекзит без сделка.

Британската икономика с най-лошо представяне от 2012 г.Икономиката на Великобритания се сви с 0.2% през второто тримесечие на тази година

Забавянето в икономическия ръст на Китай се отразява в спад в търсенето на чуждестранни стоки и услуги. Азиатският гигант е важен пазар за Германия, особено по отношение на износа на луксозни автомобили.

Само САЩ и Китай могат да се похвлят с по-висок износ от Германия.

Данните могат да провокират властите да обмислят допълнителни политики на монетарни стимули, казва Нийл Уилсън от Markets.com.

Междувременно, Европейската централна банка намекна, че може да понижи лихвите с цел пресичане на икономическото забавяне в еврозоната.

През миналия месец ЕЦБ посочи, че забавянето в сектора за производство и несигурността около брекзит застрашават растежа.