25-те най-богати династии в света, които контролират $1.4 трлн.
Цифрите са умопомрачителни: 70 000 долара на минута, 4 млн. долара на час, 100 млн. долара на ден.
Това е скоростта, с която състоянието на фамилията Уолтън - кланът, стоящ зад веригата супермаркети Walmart Inc., се е увеличавало от предишната класация на най-богатите семейства на Bloomberg.
При този темп на нарастване, тяхното състояние се е увеличило с около 23 000 долара, само откакто сте започнали да четете това. За същото време обаче нов служител в Walmart би заработил около 6 цента при минималното заплащане от 11 долара на час.
Богатството на семейство Уолтън се е увеличило с 39 млрд. долара, до 191 млрд., откакто оглави същата класация през юни 2018 г.
Други американски династии не изостават с много по отношение на активи, които са натрупали. Фамилията Марс е добавила 37 млрд. долара към състоянието си, което достига 127 млрд. долара. Богатството на фамилията Кох е нараснало с 26 млрд. долара, до 125 млрд. долара.
Това важи не само за САЩ, но и по света. Най-богатият 0.1% от американците, контролира повече богатство от когато и да било от 1929 г. насам, но богаташите в Азия и Европа също забогатяват още повече. В световен мащаб 25-те най-богати фамилии вече контролират близо 1.4 трлн. долара, или с 24% повече в сравнение с година по-рано.
За някои критици тези цифри са доказателство, че капитализмът има нужда от промяна. Неравенството се превърна във взривоопасен политически въпрос - от Париж през Сиатъл до Хонконг.
Как обаче да се намали увеличаващата се пропаст между бедните и богатите?
Със засилването на натиска, наследниците на някои милиардер дори се обявиха в подкрепа за мерки, като данъци за богатите.
Едно от фамилиите, които трябва да бъде споменати тази година, е кралското семейство на Саудитска Арабия. Състоянието му се оценява на 100 млрд. долара.
Сумата обаче е подценена. В крайна сметка, петролният гигант Saudi Aramco е най-печелившата компания в света. Кралството пък се надява тя да дебютира на борсата с пазарна оценка от 2 трлн. долара.
Проследяването на династични долари обаче не е точна наука. Това, че богатствата са трупани с десетилетия, а понякога и с векове, може да изкриви точността относно истинското състояние на една фамилия. Богатството на фамилиите Ротшийлд и Рокфелер, например, е прекалено разпръснато, за да бъде оценено.
Повечето от останалите обаче се облагодетелстват от супер ниските лихвени нива, данъчните намаления, дерегулацията и иновацията. Koch Industries, например, има подразделение за рисков капитал. Последното поколение Уолтън също създава собствени компании.
Сред другите фамилии, които могат да се похвалят със сериозен ръст на богатството, са собствениците на модната къща Chanel и италианската фамилия Фереро, чиито марки включват Nutella и Tic Tac. В Индия богатството на фамилията Амбани се увеличава със 7 млрд. долара, до 50 млрд. долара.
Всичко на всичко, богатството на 25-те най-богати фамилии в света е нараснало с 250 млрд. долара, в сравнение с предходната година.
Не всички богати забогатяват обаче. Фамилията Квандт пада с осем места в класацията след слаба година за Bayerische Motoren Werke AG. Фамилиите Дасо, Дънкан, Лий и Хърст пък изпадат от класацията.
Ето и кои са 25-те най-богати фамилии в света:
25. Ферреро (Италия) – 29.8 млрд. долара
Компания: Ferrero
24. Хофман, Оери (Швейцария) – 31.3 млрд. долара
Компания: Roche
23. Лаудер (Франция) – 32.3 млрд. долара
Компания: Estee Lauder
22. Хартоно (Индонезия) – 32.5 млрд. долара
Компания: Bank Central Asia
21. Раузинг (Англия) – 32.5 млрд. долара
Компания: Tetra Laval
20. Албрехт (Германия) – 32.6 млрд. долара
Компания: Aldi
19. Джонсън (САЩ) – 33 млрд. долара
Компания: SC Johnson
18. Мулие (Франция) – 33 млрд. долара
Компания: Auchan
17. Прицкър (САЩ) – 33.7 млрд. долара
Компания: Hyatt Hotels
16. Квандт (Германия) – 35 млрд. долара
Компаният: BMW
15. Кокс (САЩ) – 36.9 млрд. долара
Компания: Cox Enterprises
14. Джонсън (САЩ) – 37.4 млрд. долара
Компания: Fidelity Investments
13. Чеараванонт (Тайланд) – 37.9 млрд. долара
Компания: Charoen Pokphand Group
12. Куок (Хонконг) – 38 млрд. долара
Компания: Sun Hung Kai Properties
11. Томсън (Канада) – 39.1 млрд. долара
Компания: Thomson Reuters
10. Каргил, Макмилан (САЩ) – 42.9 млрд. долара
Компания: Cargill
9. Амбани (Индия) – 50.4 млрд. долара
Компания: Reliance Industries
8. Бьорингер, фон Баумбах (Германия) – 51.9 млрд. долара
Компания: Boehringer Ingelheim
7. Ван Дам, Де Споелберх, Де Мевиус (Белгия) – 52.9 млрд. долара
Компания: Anheuser-Busch InBev
6. Ермес (Франция) – 53.1 млрд. долара
Компания: Hermes
5. Вертхаймер (Франция) – 57.6 млрд. долара
Компания: Chanel
4. Ал Сауд (Саудитска Арабия) – 100 млрд. долара
Компания: N/A
3. Кох (САЩ) – 124.5 млрд. долара
Компания: Koch Industries
2. Марс (САЩ) – 126.5 млрд. долара
Компания: Mars
1. Уолтън (САЩ) – 190.5 млрд. долара
Компания: Walmart