Петролни танкери блокираха турските проливи, след като новите санкции за руския суров петрол влязоха в сила от вчера. За да преминат през Босфора и Дарданелите Анкара иска пълно застрахователно покритие на плавателните съдове.

Съгласно последните мерки срещу Кремъл танкерите с руски суров петрол нямат право на западна морска застраховка, освен ако суровината не се продава под горната граница от 60 долара за барел, припомни Financial Times.

Русия обеща да продължи да изнася своя петрол, дори ако бъде откъсната от западните застрахователни пазари.

Около 19 танкера със суров петрол очакват да прекосят турските води от понеделник, предаде изданието, позовавайки се на корабни брокери, търговци на петрол и сателити за проследяване на движението на морските съдове. Те са закотвени на входа на Босфора и Дарданелите – двата протока, които свързват руските черноморски пристанища с международните пазари. Единият от тях е пристигнал на 29 ноември и чака вече седмица, съобщи корабен брокер пред репортер на изданието, пожелал анонимност.

Русия заяви в понеделник, че западното ограничение на цените на нейния петрол би дестабилизирало глобалните енергийни пазари, но няма да повлияе на способността й да поддържа военната операция в Украйна.

На този фон цените на петрола се движат близо до 11-месечно дъно, съобщи Trading Economics.

Фючърсите на суровия петрол WTI паднаха под границата от 76 долара – най-ниското ниво от януари, поради опасения за слабо глобално търсене. Развитите икономики, особено САЩ и Европа, са свидетели на спад в производствената активност, вследствие на затягане на финансовите условия.

По-добрите от очакваното данни за услугите и работните места в САЩ разпалиха притесненията, че Фед ще налага агресивни мерки за продължителен период. ОПЕК+ реши да се придържа към съществуващата си политика за намаляване на добива на петрол с 2 милиона барела на ден до 2023 г.