Синдаките в Гърция предупреждават за вълна от стачки през есента, а поводът е приета вчера от парламента поправка в закон, регламентиращ трудовите отношения в предприятия от държавния сектор, повечето от които се смятат за нерентабилни, съобщават гръцките електронни медии.

Поправката, която бе приета с гласовете на депутатите от управляващата партия Нова демокрация, предвижда диференциране на работещите в тези предприятия (на новоназначени и други), както и на техните доходи, и премахва сключването на колективни трудови договори.

Социалистическата опозиция определя поправката като "бомба в темелите" на социалните придобивки на работещите в държавния сектор, а синдикатите се заканиха, че есента ще бъде гореща.

Общата конфедерация на труда (ГСЕЕ) обяви по този повод, че ще се оплаче в Европейския съд. Социалното напрежение в Гърция се подсилва и от нерешените проблеми в социалното осигуряване.

Вестниците твърдят, че "ключови осигурителни фондове са на път да рухнат" и че стотици хиляди търговци и занаятчии могат да останат без пенсии, тъй като се смята, че може да се окаже в несъстоятелност най-големият осигурителен фонд, който бе създаден след сливането на три по-малки фонда.

През март гръцкият парламент одобри след бурни дискусии спорен законопроект за промени в пенсионното осигуряване, въпреки протестите на наемни работници и синдикати, които проведоха три общи стачки и многобройни протестни акции, а заради този непопулярен проект консервативното правителство на гръцкия премиер Костас Караманлис оцеля след вот на недоверие в парламента, поискан от опозицията.

Експрети предупреждават, че гръцката система за социално осигуряване ще рухне след 15 години, ако не бъде реформирана. Приетите от парламента промени предвиждат сливане на пенсионни фондове, частично орязване на пенсиите и увеличаване на пенсионната възраст.

Източник: БНР