SpaceX на Илон Мъск изстреля ракета втора употреба в Космоса и я върна обратно – ключов етап в намаляването на разходите и създаването на възможност един ден хората да заживеят на други планети, съобщава Bloomberg.

Ракетата Falcon 9 на SpaceX излетя в Космоса, изведе сателит на клиент в орбита, кацна на безпилотен кораб в Атлантическия океан и събра бурни аплодисменти от събралото се множество в четвъртък в централата на компанията в Калифорния. Мъск, който създаде SpaceX с евентуалната цел да колониализира Марс, очакваше този момент от 15 години.

Това в крайна сметка ще се превърне в огромна революция в космическите полети“, каза 45-годишният Мъск в космическия център „Кенеди“ в Кейп Канаверал, щата Флорида. Голяма част от разходите при полетите в Космоса са свързани с производството на двигатели, капсули и друго оборудване, които обичайно се използват само веднъж и след това се изхвърлят.

Милиардери, като Мъск и основателя на
Amazon Джеф Безос, се надпреварват в създаването на възможности за повторна употреба на ракетите, което някога се смяташе за невъзможно. Това обаче ще намали значително разходите.

Изстреляната в четвъртък ракета носеше комуникационен сателит на люксембургската компания SES, който ще покрива Латинска Америка. Първата ракета за повторна употреба беше изстреляна и кацна успешно на безпилотен кораб в Атлантическия океан през април 2016 г.

Възстановяването на използваната ракета, която беше изстреляна в четвъртък, отнема на SpaceX около четири месеца, съобщи по-рано този месец президентът на компанията Гуин Шотуел. В крайна сметка, времето за отиване и връщане ще бъде сведено до един ден, тъй като компанията се стреми да използва повторно ракети по подобие на авиокомпаниите.

Илон Мъск основава нова компания Новото отроче на основателя на Tesla и SpaceX ще носи името Neuralink и ще се фокусира върху развитието на „невронна връзка“

SpaceX изстреля успешно четири ракети тази година и цели да изстреля още 20 до 24 през 2017 г. Компанията има договори с НАСА на стойност 4.2 млрд. долара за снабдяване на Международната космическа станция чрез космическия й кораб без екипаж Dragon. По-късно тя смята да изпраща астронавти до станцията чрез нова версия на кораба, който да превозва екипаж.

Мъск обяви миналия месец, че SpaceX планира да изпрати двама граждани на платено едноседмично пътуване около Луната в края на 2018 г.

„Нямам думи. Това наистина е прекрасен ден не само за SpaceX, а за цялата космическа индустрия като цяло и доказва, че може да бъде направено нещо, което много хора смятаха за невъзможно“, каза Мъск в четвъртък.