Компанията SpaceX на Илон Мъск е извършила ключов тест на най-голямата си ракетна система Starship.

Инженерите на компанията са провели изпитание от типа "статичен огън", като едновременно са запалили 31 от 33-те двигателя в основата на долния сегмент на космическия апарат, съобщава BBC.

Тестът за изстрелване е продължил едва няколко секунди, като тялото на ракетата е било укрепено, за да се предотврати каквото и да е движение.

Очакванията са Starship да се превърне в най-мощната действаща ракетна система в историята на човечеството, когато е готова за първия си полет, посочва още новинарската агенция. Това може да се случи в рамките на следващите седмици, ако SpaceX е доволна от резултатите от тестовете.

Домакин на теста е била базата за научноизследователска и развойна дейност на SpaceX в Бока Чика, разположена на границата между Тексас и Мексико. В Twitter Илон Мъск заяви, че екипът е изключил един двигател преди теста, а друг е спрял сам. Затова и тестваните двигатели са 31, като той акцентира, че този брой е напълно достатъчен за достигане на орбита.

Въпреки че теста не обхваща пълния набор от двигатели, той е забележителен, посочва още BBC, тъй като поставя рекорд за брой единици, работещи в синхрон. Най-близкият паралел може да бъде направен с ракетата N1, която Съветският съюз разработи в края на 60-те години на миналия век, за да изведе космонавти до Луната. Тя разполага с 30 двигателя, разположени в два пръстена.

Така или иначе обаче, N1 се провали и в четирите си тестови полета, което наложи прекратяване на проекта. Ускорителят на Super Heavy на SpaceX с всичките си 33 съвременни силови агрегата трябва да произведе около 70% повече тяга, отколкото N1. Това го прави по-мощен дори от този на новата мегаракета на американската космическа агенция НАСА - Space Launch System (SLS), която полетя за първи път през ноември.

Пет мисии в Космоса, за които ще се говори през 2023 г.2022 г. ще бъде запомнена с поредица от събития за изследване на Космоса. По всичко личи, че 2023 г. ще бъде също една натоварена година
Големите надежди

Илон Мъск възлага големи надежди на космическия кораб Starship. Предприемачът иска да го използва за изпращане както на спътници, така и на хора в околоземна орбита. А и отвъд нея. Затова и НАСА вече сключи договор със SpaceX за разработване на версия на ракетата, която може да играе важна роля в програмата Artemis, целяща завръщането на човека на Луната.

Самият Мъск е концентриран върху Марс. Той отдавна има амбиция да стигне до Червената планета, да създаде селища и, както се изразява, да превърне хората в "многопланетен вид".

Ако Starship заработи както се очаква, това ще промени правилата на космическата експанзия. И то не само заради полезния товар, който може да издигне в Космоса. Концепцията на космическия кораб е замислена така, че той да може да се използва многократно, като двете части - ускорителят Super Heavy и капсулата на върха на ракетата, се връщат на Земята, за да бъдат използвани отново и отново.

Това означава, че космическият кораб ще може да функционира като самолет. Дългосрочните икономии на разходи в сравнение с конвенционалните ракети за еднократна употреба биха били огромни, посочват експерти пред BBC.

Следващата част от изпитанието включва преглеждане на данните, за да могат инженерите на SpaceX да разберат защо не са се задействали всички 33 двигателя. Освен това те ще извършат проверка и на евентуалните повреди, нанесени на стартовата площадка по време на кратката симулация на изстрелване, ако има такива.