Пет години в Космоса. Къде се намира спортната Tesla на Мъск днес?
Измина половин десетилетие, откакто SpaceX развълнува света с решението си да изстреля личния роудстър Tesla на Илон Мъск в Космоса, изпращайки го на безкрайно пътешествие.
От понеделник, 6 февруари, спортният автомобил с черешов цвят официално е в Космоса от точно пет години, припомня CNN.
Според данните към днешна дата той е извършил около три и 1/4 обиколки около Слънцето и се намира на около 327 милиона километра от Земята, според сайта за проследяване Whereisroadster.com.
По друг начин казано, роудстърът на Мъск е изминал повече от 4 милиарда километра в космическото пространство, предимно през вакуум. През 2020 г. той направи първото си доближаване до Марс, преминавайки на 8 милиона километра от планетата, или на около 20 пъти по-голямо разстояние от това между Земята и Луната.
Трудно е обаче да се каже с абсолютна сигурност къде се намира точно електромобилът, както и да се определи дали все още е цял. Възможно е, например, да е бил ударен от метеорит или ерозиран до неузнаваемост от радиация. От 2018 г., когато той беше изстрелян в орбита с Falcon Heavy, няма никакви преки наблюдения на роудстъра. Настоящите данни се основават само на оценки на потенциалната траектория.
Пет мисии в Космоса, за които ще се говори през 2023 г.2022 г. ще бъде запомнена с поредица от събития за изследване на Космоса. По всичко личи, че 2023 г. ще бъде също една натоварена година
В крайна сметка астрономите нямат голям стимул да следят активно електромобила, тъй като той не предлага голяма научна стойност. Неговото изстрелване беше по-скоро като част от първата демонстрация на възможностите на Falcon Heavy. През 2018 г. дори самият Мъск обяви, че шансовете за успех на първото изстрелване на най-голямата ракета-носител на SpaceX "са най-много 50 на 50". Но в крайна сметка то премина безпроблемно и оттогава електромобилът обикаля около Слънцето.
Преди изстрелването през 2018 г. SpaceX се погрижи и за интериора на колата. Зад волана беше поставен облечен в скафандър манекен, наречен
Стармен, а на арматурното табло беше изписано: "Не изпадай в паника!" - препратка към известния научнофантастичен роман "Пътеводител на галактическия стопаджия". В електромобила беше поставено и устройство за съхранение на данни, заредено с произведенията на фантаста Айзък Азимов, както и табела, на която бяха изписани имената на хиляди служители на SpaceX, припомня още CNN.
По време на изстрелването Мъск заяви, че се надява един ден хората да създадат свои поселища на други планети в Слънчевата система - дългогодишна негова мечта, която е в основата и на обявената мисия на SpaceX за колонизиране на Марс. Ако това се случи, казва Мъск, "надявавам се, че потомците ни ще могат да завлекат роудстъра обратно в музея".
Засега обаче електромобилът не се очаква да мине близо до някоя планета поне до 2035 г., когато отново ще наближи Марс. След това той ще направи две преминавания на няколко милиона километра от Земята през 2047 и 2050 г., сочат данните на НАСА.
Има дори изчисления каква е възможността колата на Мъск да се сблъска със Земята през следващите 15 милиона години - 22%. Вероятността за сблъсък с Венера или Слънцето е по 12%.
За да се следи потенциалното местоположение на роудстъра, той има собствен канал в базата данни на НАСА - Horizons, която следи всички "тела" в Слънчевата система, включително изследователски сонди, планети, луни, комети и астероиди. Електромобилът на мъск е вписана като обект -143205, "SpaceX Roadster".