Компанията за онлайн залагания 888 Holdings прави опит да придобие регистрираната в Гибралтар Bwin.Party Digital Entertainment, информира Forbes.

Има също така информации, че Amaya, която е най-голямата публична компания за онлайн залагания в света, e обединила усилия с малката GVC Holdings в опит да закупи и раздели Bwin.Party.

Компанията за игрален сoфтуер Playtech в момента не е сред потенциалните кандидат-купувачи, но пък е проявавала интерес към Bwin.Party в миналото.

Продажбата на Bwin.Party може и да не стане факт, но преговорите с компанията са достигнали до най-сериозния си етап, откакто миналата година хеджфондът на активиста акционер Джейсън Ейдър SpringOwl Asset Management сключи сделка с Bwin.Party, която изглежда изкара компанията на пазара. Подробностите около офертите не бяха обявени и все още остават неясни.

Евентуална сделка за Bwin.Party би представлявала голям момент за индустрията на онлайн залаганията. Bwin.Party е създадена през 2011 г., комбинирайки бизнесът със залагания на спортни събития на Bwin и онлайн казиното на PartyGaming. Преди да избере да напусне щатския пазар през 2006 г., PartyGaming бе най-скъпо оценяваната компания за онлайн залагания в света.

Това, което прави Bwin.Party ценна за други компании за онлайн залагания днес е мащабната й дейност, свързана със спортни залагания.

Колко големи са Bwin и Bet365?

Компанията на милиардера Денис Коутс Bet365 е най-голямата за онлайн спортни залагания в света, но бизнесът със спортни залагания на Bwin е един от следващите най-големи. Дейността на Bwin в Европа дори може да е по-голяма от тази на Bet365.

Amaya, 888 и Playtech се опитват да се превърнат в в големи играчи на пазара за спортни залагания онлайн. За всяка компания за залагания, която иска да придобие бизнес със спортни залагания, закупуването на Bwin би бил най-бързият начин да го направи.

Amaya наддава заедно с GVC като е създала специална инвестиционна компания, контролирана от GVC, която ще притежава по-голяма част от активите на Bwin.Party.

В миналото вече има такъв прецедент на подобно партньорство. GVC, която се концентрира върху така наречените сиви пазари, обедини усилия с британския букмейкър William Hill през 2013 г. за закупуването на Sportingbet за 850 млн. долара. Тогава William Hill пое дейността по онлайн залаганията на Sportingbet в Австралия и Испания; GVC пък взе бизнеса на Sportingbet на нерегулирани пазари.

Кои футболни отбори са спонсорирани от Bwin? Възможно ли е това да се случи и у нас?

Годишното събрание на акционерите на Bwin.Party трябва да се проведе в Гибралтар в четвъртък. Компанията е листвана на London Stock Exchange и е спонсор на футболните отбори на Реал Мадрид, Ювентус, Манчестър Юнайтед, Байерн Мюнхен, Олимпик Марсилия и Андерлехт.



Компанията кандидатства за лиценз в България през ноември 2014 г., но до този момент той не е издаден. Същото е и положението с Bet365, кандидатствали за лиценз у нас преди 1 г., но все още от дружеството нямат зелена светлина за бизнес в страната ни.

Останалите компании, изразили желание да получат лиценз в България са Tombola, Sportingbet, Tipico, Interwetten, William Hill, Ladbrokes, Bet at home и др. Всички тези компании са изразили намеренията си да правят бизнес и плащат данъци у нас, но се въздържат от подаване на документи, тъй като пред очите им са примерите с Bwin и Bet365.

Бизнесът на посочените по-горе компании предвижда и спонсорирането на отбори в страните, в които оперират. Това би била и чудесна възможност да се помогне за спасението на родните грандове Левски, ЦСКА, а и останалите водещи тимове от А група като Лудогорец, Литекс, Берое, Локомотив София, Ботев и др.

Следва да се има предвид, че много от компаниите в сектора имат офиси в България с кол центрове и най-вече добре платени програмисти.

Какво се случва в съседна Румъния?

Новият закон за хазарта в Румъния вече е факт. От местната комисия по хазарта са се обърнали към всички чуждестранни букмейкъри, като са им осигурили всички необходими предпоставки, за да започнат да оперират в страната до ... 3 седмици!

Оттам също така бе обявено, че на всяка бетинг компания ще й бъде назначен асистент, който да помага по време на процеса за подготовка на подаване на документите.

Как е в Гърция?

Правителството на страната също отваря широко вратите, за да могат букмейкърите да оперират. Приходите на компаниите от сектора за 2014 г. са възлезли на 5.9 млрд. евро, от което в гръцката хазна са влезли 525 млн. евро данъци.

А в България явно хората, които искат да играят и залагат, ще продължават да ползват проксита, докато в хазната на България няма да влезе и една стотинка от това, а възможнотстите световните бетинг компании да спонсорират българския спорт остават нулеви...