Ангола напуска ОПЕК - какво ще се случи с пазара на петрол
Ангола напуска Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК).
Причината е, че членството в организацията не отговаря на интересите на страната, заяви министърът на петрола Диамантино Азеведо, цитиран от Reuters.
Заедно с Нигерия, двете страни са едни от най-големите износители на петрол в Африка на юг от Сахара. И двете изразиха недоволство от производствените си квоти на министерската среща на ОПЕК през ноември, тъй като се стремят да увеличат производството, за да си осигурят жизненоважна чуждестранна валута.
Решението е удар по петролния картел, председателстван от Саудитска Арабия, отбелязва Financial Times.
Ангола, която се присъедини към ОПЕК през 2007 г., произвежда около 1,1 млн. барела петрол дневно, докато цялата група на ОПЕК произвежда 28 млн. барела дневно.
Потвърждавайки по-ранно съобщение на местната информационна агенция ANGOP, министър Азеведо заяви пред обществената телевизия, че решението за напускане е взето, защото членството в ОПЕК не обслужва интересите на Ангола.
"Ангола реши да напусне. Смятаме, че е настъпил моментът страната ни да се съсредоточи повече върху целите си", заяви Азеведо пред държавната TPA.
"Ако останем в ОПЕК, Ангола ще бъде принудена да намали производството, а това противоречи на политиката ни да избягваме спад и да спазваме договорите", допълни той.
Управителят на ОПЕК в Ангола Естевао Педро също заяви, че страната не е доволна от целта си за 2024 г. и не планира да се придържа към нея.
По-рано разногласия относно квотите за добив в Африка допринесоха за отлагане на срещата на по-широката група производители на петрол ОПЕК+, припомня Reuters.
Цените на петрола продължиха да губят след новината за Ангола, като цената на сорт Брент се понижи с над 1 долар до 78,50 долара за барел.
Цените се намират близо до най-ниското си ниво от близо шест месеца насам, въпреки че през ноември ОПЕК обяви, че ще продължи да намалява добива.
През последните дни цените се повишиха, тъй като петролните компании заявиха, че ще избягват да използват Червено море и Суецкия канал заради атаките с дронове и ракети от страна на бунтовниците хути. Но все още остават под 80 долара за барел, отбелязват местни африкански медии.
Въпреки това цените на суровия петрол остават над средните за последните пет години.
В опит да подкрепи цените, алиансът ОПЕК+ намали доставките с повече от пет милиона барела дневно от края на 2022 г. насам.
От политика до съкращения: Какво ще се случи на петролния пазар през 2024?Средната цена на суровия петрол тип
Организацията на страните износителки на петрол, ОПЕК е международна организация, включваща някои от държавите с най-голямо влияние на световния пазар на нефт и имаща за цел контрола на ценовите равнища чрез картелни споразумения.
Тя е е основана от Венецуела, Ирак, Иран, Кувейт и Саудитска Арабия на международна конференция в Багдад през септември 1960 г. Впоследствие към организацията се присъединяват и други държави и от май 2017 година тя има 14 члена. От 1965 година централната дирекция на ОПЕК се намира във Виена. Генерален секретар от 2022 г. е Хайсам Ал Гайс.