Цените на азиатските акции отбелязаха най-големия си ръст от почти два месеца насам, след като доларът нарасна до четиримесечен връх спрямо йената, а цените на суровия петрол намаляха, оскъпявайки акциите на производителите на потребителска техника и автомобили, предава Bloomberg.

Цената на акциите на Toyota Motor Corp., която генерира половината от печалбата си в Северна Америка, се покачи до най-високото си ниво от повече от три месеца на Токийската фондова борса. Акциите на Samsung Electronics Co. също се оскъпиха поради спекулации, че потребителските разходи в САЩ ще останат стабилни. Акциите на Korean Air Lines Co. скочиха, след като страната разреши на двата си най-големи превозвача да увеличат таксата гориво.

Индексът, следящ представянето на компаниите в региона - MSCI Asia Pacific Index, добави 1.7%, до 143.01 пункта към 15:23 в Токио, насочвайки се към най-голямото си повишение от 21 април насам. Около четири акции са регистрирали печалба за всяка акция, чиято цена е паднала. Индексът, съставляван от 991 компании, успя да отскочи от най-големият си седмичен спад от десет месеца насам.

Японският основен индекс Nikkei 225 нарасна с 2.7%, до 14,354.37 пункта. Китайският CSI 300 Index падна с 2.7%, отбелязвайки намаление в девети пореден ден. Така в момента индексът е на ниво 50% под рекордното записано през октомври. Индексите нараснаха на останалите азиатски пазари с изключение на Австралия, Нова Зеландия и Пакистан.
Опасения, че централните банки ще вдигнат лихвените проценти, за да контролират инфлацията, спомогнаха за 9.3-процентния спад на индекса MSCI Asia Pacific от началото на годината.

Акциите на Toyota се оскъпиха с 2.9% до 5,650 йени за брой, достигайки най-високото си ниво на затваряне от 29 февруари. Цената на акциите на Canon Inc. и Nintendo нарасна с 2.9 и 3.1%, респективно.

Стойността на йената днес падна до четиримесечен минимум спрямо долара и 108.40 йени се разменяха за 1 долар.

Цената на суровия петрол със срок на доставка месец юли падна с 0.7% до 133.86 долара за барел в Ню Йорк. Спадът бе породен от спекулации, че Саудитска Арабия ще увеличи производството. Фючърсите загубиха 1.4%, до 134.86 долара за барел на 13 юни.

Ациите на Samsung се оскъпиха с 2.5%, след като, а тези на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co нараснаха с 1.7%.

Цената на книжата на Korean Air скочи с 4.4%, след като правителството позволи на двете най-големи авиокомапнии в страната да вдигнат повече от два пъти тава за таксата гориво за чуждестранни полети. Така Korean Air и Asiana Airlines ще могат да възстановят около 40% от допълнителните си разходи за самолетно гориво, които са нараснали повече от два пъти през последните 12 месеца.