Изпълнителният директор на Amazon Джеф Безос нападна индиректно Google относно отказа на компанията да работи с щатските военни, отваряйки огромна пропаст между две от най-големите американски интернет корпорации, предава Financial Times.

„Ако големите технологични компании обърнат гръб на Министерството на отбраната, то тази страна има проблем“, казва Безос по време на конференция в Сан Франциско, организирана от Wired.

Думите на Безос прозвучаха няколко дни, след като Google публично изтегли офертата си за изпълнение на проект на стойност 10 млрд. долара, свързан с управление на голяма част от операциите на Пентагона.

От Google посочват, че взетото решение е на база етичните принципи на компанията, които не допускат използването на изкуствен интелект за цели, които могат да отнемат човешки живот.

Amazon Web Services и Microsoft също участват в наддаването за апетитния правителствен договор.

Според Джеф Безос, корпоративните лидери имат отговорност да вземат „непопулярни“ решения.

В аргументите си защо технологичните компании трябва да помагат на военните, Безос удари доста сериозно по патриотичната нишка.

„Тази страна е скъпоценен камък... няма друга такава държава, в която всеки се опитва да влезе. Това е велика страна и трябва да бъде защитена“, каза Безос.

Google бяха подложени на натиск от собствените си служители, като в крайна сметка компанията реши да оттегли офертата си към Пентагона.

Компанията разработи своите етични правила за употреба на изкуствения интелект, след като по-рано през тази година служителите на Google се надигнаха, след като стана ясно, че разработват софтуер за разпознаване, който ще се използва в щатските военни дронове.

В Microsoft също се усещат настроения на недоволство от страна на служителите. В писмо на служители на компанията, публикувано в сайта Medium, се посочва, че те са избрали да работят в Microsoft с мисията да помогнат на всеки човек на Земята да постигне повече, а не с намерението да отнемат животи и прочее.

Силициевата долина има нови критици – собствените си служителиХиляди технологични специалисти от топ компании, включително Google, Amazon и Microsoft, започнаха да протестират


Запитан дали някои щатски интернет компании оказват негативно влияние на света с това, че са станали прекалено влиятелни, Безос посочва, че социалните мрежи са нещо, което изисква поправка.

„Да имаме технологии, които увеличават предразсъдъците, не е хубаво. Ще доведе до повече проблеми“, казва той.

Все пак той защити употребата на новите технологии, посочвайки, че прогресът винаги е разчитал на това да се решават неочаквани проблеми.