Прозводителността на британската икономика през последното десетилетие отчита най-слабия си ръст за последните 250 години.

По този показател Верикобритания се намира в най-слабата си форма от Индустриалната революция насам, се посочва в съвместно проучване на учени от University of Sussex и Loughborough University, цитирано от The Guardian.

Данните показват, че забавянето в темповете на нарастване на производителността в годините след финансовата криза е два пъти по-силно от това в предходното най-слабо десетилетие между 1971 и 1981 г.

Показателите на производителността измерват произведената икономическа добавена стойност за единица изработено време. Според икономистите те са ключови за прогреса и ръста на заплатите, а забавянето им се отразява пряко върху жизнения стандарт.

Авторите на анализа се фокусират върху предишните периоди от историята, в които се наблюдава подобен спад в икономическата производителност.

Според тях в момента капацитетът на британската икономика е с около 20% по-нисък, отколкото би бил, в случай че страната беше успяла да запази предкризисните си темпове на растеж.

Според проф. Никълъс Крафтс и проф. Терънс Милс, които са сред водещите икономически историци на Острова, са налице три основни причини за забавянето на производителността - негативните последствия от финансовата криза през 2008 г., отслабването на положителните ефекти на "дигиталната революция" от края на 90-те години на миналия век и началото на настоящия, както и политическата несигурност около брекзит.

Те обаче отправят предупреждение, че досега в историята на страната не е имало момент, в който по едно и също време да действат едновременно толкова силни негативни фактори.

Освен това потенциалните ефекти върху външната търговия в резултат на излизането от Европейския съюз тепърва ще се проявяват, което означава, че негативният тренд от последното десетилетие може и да не е приключил.

Средният ръст на икономическата производителност във Великобритания за последното десетилетие възлиза средно на 0.3% годишно. За сравнение, в предкризисния период той се движеше около 2%.

Средното заплащане на Острова, коригирано с инфлацията, в момента е по-ниско от това преди кризата, което също до голяма степен се дължи на забавящата се производителност, смятат икономистите.

Британският премиер Борис Джонсън постави като приоритет повишаването на производителността на труда в своята предизборна кампания. Той обеща да увеличи държавните инвестиции в инфраструктурата и образованието, както и да намали "пропастта" между Лондон, който е най-производителният регион, и останалите части на страната.

Миналата седмица обаче Bank of England отправи предупреждение, че брекзит може да нанесе сериозен удар именно върху ръста на производителността в страната заради отлива на чуждестранни инвестиции и евентуалното въвеждане на нови търговски бариери.

Според проф. Крафтс и проф. Милс в десетилетието след 2010 г. са отчетени четири пъти по-слаби темпове на ръст на производителността, в сравнение с Голямата депресия от 30-те години на миналия век.

В зората на Индустриалната революция между 1760 и 1800 г. темповете са отрицателни (-0.13%), след което започва масовото разпространение на парните двигатели, в резултат на което британската индустрия регистрира най-силния скок в своето историческо развитие.