Освен Ден на победата над хитлерофашизма и Ден на Европа, 9 май се превърна и в Ден на оставките на Стария континент, посочва БГНЕС.

Изборни провали, предполагаеми сексуални посегателства, смъртоносни грешки, корупция и други причини доведоха до оставките на австрийския канцлер Вернер Файман, шведския вицепремиер Оса Ромсон, румънския здравен министър Патричи Акимас-Кадариу, заместник-председателя на френския парламент Денис Бопен и шефа на УЕФА Мишел Платини.

Австрийският канцлер от Социалдемократическата партия Вернер Файман подаде оставка след силните резултати на крайната десница в първия тур на президентските избори в страната. Неговият пост ще заеме вицепремиера Рейнхолд Митерленер от консервативната Народна партия.

В първия тур от президентските избори на 24 април Норберт Хофер от крайнодясната Партия на свободата завърши първи с одобрението на 35% от избирателите. На втория тур на 22 май Хофер ще се изправи срещу бившия лидер на "зелените" Александър ван дер Белен.

Двамата кандидати на управляващата коалиция – на лявоцентристката Социалдемократическа партия и дясноцентристката Народна партия, отпаднаха от надпреварата. Това означава, че за първи път от 1945 г. насам държавният глава, който има предимно церемониална роля, няма да е представител на една от двете големи партии.

Файман беше обект на много критики заради бежанската криза в Европа. До миналата година той заемаше толерантната позиция на германския си колега Ангела Меркел. Австрия прие 90 000 молби за убежище в страната през 2015 година. От януари насам управляващата коалиция промени курса, като убеди страните по балканския маршрут да затворят границите си за преминаващите мигранти, а наред с това въведе ограничения за приеманите молби.

Това изглежда не предотврати изборната загуба от крайнодясната Партия на свободата, която набра популярност с антимигрантската си реторика.

Малко след Файман оставка подаде румънският здравен министър Патричи Акимас-Кадариу. Неправилното използване на скъп дезинфектант в 50 болници в северната ни съседка, включително най-големите в столицата Букурещ, се оказва вероятна причина за голям брой понякога фатални инфекции у пациенти.

Според журналистически разследвания препаратът е бил силно разреждан и така превръщан в неефективен, а наред с това цената му е нереалистично висока. Само преди 3 месеца десетки бебета бяха хоспитализирани и 3 от тях починаха заради инфекция, причината за която не беше установена.

В края на миналата седмица президентът Клаус Йоханис призова за „незабавен план за действие” за справяне с възникналата криза в здравния сектор.

Липсата на достатъчна политическа коректност в шведската Партия за опазване на околната среда доведе до оставката на вицепремиера Оса Ромсон. Причината е серията от скандали, в която са замесени различни представители на партията.

Друг министър на партията, Мехмет Каплан, напусна поста си в средата на април, тъй като сравни отношението на Израел към палестинците с това на нацистите към евреите. Ромсон не осъди изказването на своя колега, а в интервю наскоро нарече терористичните атаки в Ню Йорк от 11 септември 2001 г. „нещастен случай”.

ПООС стана обект на критики и след като видният партиен деец Ясри Хан отказа да стисне ръка на журналистка по религиозни съображения.

По-рано през деня заместник-председателят на френския парламент Денис Бопен подаде оставка заради обвинения в сексуално посегателство, които той категорично отхвърля. Екологът Бопен отрича всички твърдения на своите обвинителки и ще ги съди за клевета, заяви адвокатът му. Политикът е женен за Емануел Косе, която е министър на комуналните услуги.

Сънародникът им Мишел Платини също официално напусна поста си на ръководител на УЕФА. В рамките на продължаващия корупционен скандал във висшите управленски кръгове на световния футбол, Мишел Платини бе отстранен от всякаква футболна дейност за срок от осем години, след като бе обвинен, че е получил незаконен превод от 2 милиона франка от бившия президент на ФИФА Сеп Блатер.

Наказанието беше намалено на 4 години, като този му вариант беше потвърден от Арбитражния спортен съд в Лозана.

„Приемам днешното решение на Спортния арбитражен съд, но за мен то е крайно несправедливо. Това решение ме спира да участвам в следващите избори за президентския пост на ФИФА. Както се разбрахме с националните асоциации, подавам оставка от президентския пост в УЕФА, за да продължа моята битка”, заяви Платини.