ЕС няма да наказва шестимата българи, на които САЩ наложиха санкции
ЕС няма да накаже шестимата българи, санкционирани от САЩ, заявиха от Европейската комисия.
На въпрос дали Брюксел е готов да наложи мерки срещу тях, според приетия през декември 2020 г. глобален санкционен режим, от Европейската служба за външна дейност отговарят, че няма практика на Съвета на ЕС да налага санкции на граждани на съюза.
На въпрос дали американските санкции ще намерят отражение в предстоящия през юли доклад за България за върховенството на закона, говорителят на Еврокомисията Кристиян Виганд отговори:
„Важно е развоят на събитията в България да не обръща поетата посока на напредък. България трябва да приключи с прилагането на реформите, отбелязани в доклада от 2019 г., все още има несвършена работа.
Важен елемент в него е да продължи сътрудничеството с органите на Съвета на Европа, за да се преодолеят някои слабости, свързани с антикорупционната рамка и ефективността на криминалните разследвания“.
Виганд допълни, че в България трябва да се наложи солиден опит по издаването на окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта.
Той добави, че комисията ще продължи да наблюдава отблизо работата в тази насока в контекста на годишните доклади по върховенството на закона, съобщава БНР.
Припомняме, че американският Държавен департамент обвини в корупция още трима българи, след като по-рано анонсира санкции срещу Васил Божков, Делян Пеевски и Илко Желязков.
Като свързани с корупционни действия са определни още бившият заместник-министър на икономиката Александър Манолев и бившите председател и секретар на Държавната агенция за българите в чужбина Петър Харалампиев и Красимир Томов. Харалампиев и Томов получиха обвинения у нас заради предполагаема продажба на български паспорти.