Според някои пазарни играчи Италия ще бъде следващата страна, която ще поиска спасителни средства, казва главният изпълнителен директор на Unicredit Федерико Гицони пред CNBC, като заявява, че страната е в много по-различна ситуация в сравнение с Гърция.

"Да, Италия има задължения и те са по-големи в сравнение с други страни и възлизат на 120% от БВП, но ако погледнете общия дълг на страната, външният е много малък," казва Гицони.

"Това, което е важно в момента, е дефицитът, а той е само 4.6% от БВП. Много други европейски страни имат по-различен проблем с него," казва Гицони.

Дефицитът на Италия може да не е толкова висок, колкото в други европейски страни, но бюджетният дефицит е проблем единствено, ако икономиката не расте в същото време, смята Гицони.

"Смятам, че истинският проблем на Италия, в който правителството трябва да се съсредоточи, е икономическият растеж. Много е малък. Така че в дългосрочен план това може да създаде проблем, в това число със способността на страната да намали задълженията си," казва Гицони, добавяйки, че поради тази причина той днес не разглежда Италия, за разлика от Гърция и други като проблем.

Гицони смята, че Гърция е много по-голям проблем от Италия, но не е съгласен с преструктурирането на дълга й.

"Смятам, че преструктуриране на дълга беше възможно може би преди около година, но не и сега. Прекалено късно е."

Настоящият ръководител на Централната банка на Италия Марио Драги, е най-вероятният наследник на Жан-Клод Трише начело на Европейската централна банка (ЕЦБ). Гицони обаче не смята, че евентуалното назначаване на Драги ще бъде предимство за Италия.

"Г-н Драги е много взискателен човек със силни принципи и със сигурност ще се посвети изцяло на Европа без да дава предпочитания на която и да било страна," казва Гицони.

"Това, според мен, е гаранция за Европа и гаранция за независимостта на ЕЦБ. Така че той ще бъде добър управител, ако бъде назначен," добавя Гицони.