Гниещ боклук ще захранва с ток 80 000 дома в Австралия
Най-голямата австралийска компания за управление на боклука Cleanaway Waste Management има потенциала да извлече достатъчно газ от гниещи отпадъци, за да произведе електричество за 80 000 домове, съобщи генералният й директор Вик Бансал, цитиран от Bloomberg.
„Преди 20 години всичко това щеше да бъде изгубено. Газът изтича в околната среда, сега той създава електричество“, разказва Бансал. Австралия е осмият най-голям производител на общински боклук на глава от населението сред развитите икономики, сочат данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Доклад от миналата година от Австралийския съвет за рециклиране показва, че страната е рециклирала само 41% от отпадъците спрямо 65% в Германия, например.
Това е манна небесна за компании, като Cleanaway, които извличат газ от сметища, за да захранват двигатели, произвеждайки по този начин електричество, което се продава на националната мрежа. Това са иновативни, макар и малки, доставки на електричество - на фона на дебатите в Австралия за бъдещия енергиен микс и усилията за ограничаване на емисиите.
Базираната в Мелбърн Cleanaway е продала 145 000 мегавата електричество на мрежата от 120 кубически метра газ, добит през миналата финансова година, показва ежегодният й доклад. Компанията има 11 собствени сметища, седем от които осигуряват електричество, казва Бансал.
Компанията не е единствената, която превръща боклука в енергия
Базираната в Париж компания Suez произведе 263 000 мегаватчаса електричество от австралийските си сметища през 2014 г., съобщава компанията на сайта си. Veolia Environnement отбелязва, че в момента добива достатъчно газ, за да захрани 2500 къщи от сметище в Нов Южен Уелс и до десет години ще може да захранва още 12 000 от сметище в Куинсланд.
Cleanaway съобщава, че е удвоила капацитета в най-голямото си сметище в Мелбърн до 8.8 мегавата. До 20 години, в зависимост от обема на събрания боклук, компанията може да произведе достатъчно електричество за захранването с ток на 80 000 дома, казва Бансал.
Това е „добра малка инвестиция“ за компанията, отбелязва Натан Лийн, анализатор в Morgans Financial Ltd. Но произведеното електричество е само капка в океана, на фона на търсенето на енергия в Австралия, допълва той.
Австралия е един от най-големите доставчици в света на газ и въглища, но не успява да осигури достатъчно гориво, за да задоволи собственото си търсене. Цените на електричеството растат, а спирането на тока породи притеснения, че енергийната сигурност на страната се влошава.
Правителството пое ангажимент да намали емисиите парникови газове с поне 26% спрямо нивата от 2005 г. до 2030 г., но политиците са разделени по въпроса как да постигнат това. В момента депутатите дискутират предложението на главния учен Алън Финкел за поставяне на цел за чиста енергия, която може да ограничи ролята на въглищата.
Австралия произведе 3608 гигаватчаса, или около 1.5% от общата електроенергия, от биоенергия, която е достатъчна за захранването на 687 238 дома, показва доклад от 2016 г. на Съвета за чиста енергия. Биоенергията включва газ, извлечен от сметища, и горски и селскостопански отпадъци, които могат да бъдат изгорени в електроцентралите.
Горските и селскостопанските биогорива могат да достигнат до 20% от енергийния микс на Австралия, ако страната разчита напълно на възобновяеми източници, отбелязва Свен Теск, изследовател на възобновяемата енергия в Института за устойчиво бъдеще към Технологичния университет в Сидни.
Бизнесът с рециклирането
Cleanaway, която събира боклук от над 90 общини и 120 000 търговски и индустриални обекти, цели да рециклира между 60 и 95% от отпадъците, преди те да достигнат до сметищата, казва Бансал.
Компанията инвестира над 100 млн. австралийски долара в инсталации за рециклиране на течен и твърд боклук и изследва начини за рециклиране и устойчиви модели в Европа и САЩ, казва Бансал. Cleanaway осигурява устойчиво управление на отпадъците за клиенти, като Chevron и Градския съвет на Бризбейн.