Изкуственият интелект може да добави допълнителни 1.2% към годишния растеж на икономиката през следващите 10 години. Това показва симулация на McKinsey Global Institute, цитирана от CNBC.

Като цяло ИИ ще добави допълнителни 13 трилиона към световната икономика до 2030 година, което превръща автономните технологии в революция, сравнима с откриването на парната машина, посочват в доклад от McKinsey.

Симулацията на организацията е на база очаквания, че 70% от съществуващите бизнеси ще внедрят под някаква форма ИИ в дейността си до 2030 година. Голяма част от големите корпорации пък ще се ползват от пълния потенциал на новата технология.

ИИ използва гигантски масиви от информация и алгоритми, за да имитира човешко поведение. Двете най-големи икономики в света – САЩ и Китай, инвестират сериозни суми в технологията, опитвайки се да вземат предимство пред конкурентите си.

Пекин например добави ИИ към 5-годишния си план, който завръшва през 2020 година, като си поставя за цел да се превърне в световен ИИ лидер до 2030 година.
„Без ИИ, постигането на растежа, към който се стремим, може да се окаже предизвикателство за Китай“, казва Джеонминг Сеонг, един от авторите на доклада и ръководител на McKinsey Global Institute в Шанхай.

Той отбелязва, че производителността на труда в Китай е под средното за света, на фона на това, че икономиката започва все повече да разчита на потреблението.

По думите на Сеонг, ИИ ще има значителен принос в сферата на продажбите и маркетинга, което може в крайна сметка да увеличи потреблението. Той предвижда също така, че ИИ ще проникне дълбоко в сферата на производството и доставките.

Според доклада на McKinsey, ИИ ще повлияе на икономиката по няколко канала, включително чрез подпомагане на работниците, увеличаване на наличните стоки и услуги, както и на глобалните потоци от информация и не на по-следно място – чрез генерирането на допълнително благосъстояние.

Докладът все пак признава, че въвеждането на ИИ няма как да стане без значителни разходи за преструктуриране на бизнеса, вървящи ръка за ръка със съкращения на персонал, което ще доведе до спад в потреблението.

Технологичните компании се превръщат в кошмар за университетитеБитката за кадри е жестока

Според Такаши Мива, главен икономист към Nomura, технологиите, като ИИ вероятно ще доведат до още по-голямо неравенство по отношение на доходите.

Докладът на McKinsey сочи, че страните, които са славят като ИИ лидери – главно от развитите държави – могат да постигнат между 20 и 25% повече икономически блага спрямо настоящите нива.

Развиващите се икономики ще могат да постигнат половината от това, пише в доклада.

„Неравенството не е даденост. Промяната в бъдещето зависи от нас“, добавя Сеонг.