Милиардерът Илон Мъск е на път да спази обещанието, че ще реши проблемите на Австралия с електроенергията за срок от 100 дни.

Компанията Tesla напълно завърши работата по инсталиране в Южна Австралия на най-голямата литиево-йонна батерия в света, посочват местните власти в изявление.

Компанията на Илон Мъск си партнира по проекта с френска фирма за възобновяема енергия, както и с местната австралийска власт, на която милиардерът обеща, че ще завърши начинанието за 100 дни, считано от подписването на договора, или в противен случай, всичко ще бъде безплатно.

За да изпълни обещанието си обаче, батерията на Мъск трябва не само да е инсталирана, но и да функционира безотказно до началото на декември тази година, когато ще изтече срокът от 100 дни.

„Поздравления за екипа на Tesla и властите в Южна Австралия, които работиха здраво, за да бъде тя (батерията) произведена и инсталирана за рекордно време!”, посочи Мъск чрез публикация в Twitter.

Батерията трябва да послужи за преодоляване на електрическите кризи в Южна Австралия, където редовно климатичните условия разрушават електропреносната инфраструктура и остават населението без ток.

Батерията на Tesla е три пъти по-мощна от това, което е налично на пазара. Сега предстои новата инсталация да бъде тествана, за да се стане ясно дали покрива стандартите и регулаторните изисквания на местната власт.

Проектът „изпраща ясни сигнали, че Южна Австралия ще бъде лидер във възобновяемата енергия, съхранявана с батерии”, казва премиерът на австралийския щат Джей Уетърил в изявление.

„Сериозно количество работа бе вложено, за да се завърши този проект за толкова кратко време.”, се казва в изявлението.

Всичко започна през месец март тази година, когато Мъск отговори на въпрос в Twitter на милионера Майк Канън-Брукс дали Tesla са сериозни с обещанието си, че бързо ще решат проблема на Южна Австралия.

Тогава основателят на Tesla отговори, че ако това не се случи за 100 дни, то тогава Австралия няма да плаща за инсталацията.

Стартирането на работата по батерията започна в края на септември тази година, като цената на цялото съоръжение ще бъде около 50 млн. долара.

Южна Австралия има население от 1.7 млн. души.