Искането за арест на Путин се превръща в проблем за срещата на БРИКС в ЮАР
В четвъртък министрите на външните работи на страните от БРИКС потвърдиха амбицията на блока да се конкурира със западните сили, но разговорите им в Южна Африка бяха помрачени от един въпрос, пише Reuters - дали президентът на Русия ще бъде арестуван, ако присъства на срещата на върха през август.
Външният министър на Южна Африка Наледи Пандор заявява, че страната обмисля варианти, ако Владимир Путин, за когото Международният наказателен съд (МНС) издаде заповед за арест за военни престъпления, пристигне на планираната среща на върха на БРИКС в Йоханесбург.
Като член на МНС Южна Африка теоретично е задължена да арестува Путин. Затова и Пандор е била засипана с въпроси по темата при пристигането си за първия кръг от разговори с представители на Бразилия, Русия, Индия и Китай.
"Отговорът е, че президентът (Сирил Рамафоса) ще посочи каква е окончателната позиция на Южна Африка. При сегашното положение е отправена покана към всички държавни глави на страните от БРИКС", казва тя, цитирана от информационната агенция.
На пресконференция по-късно министрите са заобиколили вълната от въпроси по темата за Путин.
През март Международният наказателен съд обвини Путин във военно престъпление, изразяващо се в насилствено депортиране на деца от окупираната от Русия територия в Украйна. Москва отрича обвиненията. Южна Африка вече беше поканила Путин през януари, припомня Reuters.
Путин не е потвърдил плановете си, като от Кремъл заявяват само, че Русия ще участва на "подходящо ниво".
Извън този въпрос, министрите на страните от БРИКС насочват вниманието към амбицията си „да засилят влиянието си в многополюсния свят“.
Индиецът Субрахманям Джайшанкар говори за концентрацията на икономическа мощ, която според него "оставя твърде много нации в ръцете на твърде малко", и за необходимостта от реформиране на процеса на вземане на решения в световен мащаб, включително от Съвета за сигурност на ООН.
"Старите начини не могат да се справят с новите ситуации. Ние сме символ на промяната. Трябва да действаме", казва той.
Разширение
Някога разглеждан като свободно сдружение на различни развиващи се икономики, през последните години БРИКС придобива по-конкретни очертания, воден първоначално от Пекин, а след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. и с допълнителен импулс от Москва, посочва Reuters.
През 2015 г. блокът стартира Нова банка за развитие, която обаче спря да финансира проекти в Русия, за да се съобрази със санкциите, наложени от западните държави след нахлуването на нейните войски в Украйна.
Пандор коментира, че висш ръководител от банката е информирал министрите за "потенциалното използване на алтернативи на сегашните международно търгувани валути", като добавя, че целта е "да се гарантира, че няма да станем жертва на санкции, които имат вторичен ефект върху държави, нямащи никакво участие в проблемите, довели до тези едностранни санкции".
Столтенберг: Москва няма право на вето срещу разширяване на НАТОСъюзниците са съгласни, че
Министрите са обсъдили и плановете за потенциално приемане на нови членове в клуба.
Заместник-министърът на Китай Ма Жаоксу, на свой ред, посочва, че страната му е доволна от перспективата за присъединяване на още държави към БРИКС, тъй като това ще увеличи влиянието на блока и ще му даде повече правомощия „да служи на интересите на развиващите се страни“.
Блокът БРИКС "е всеобхватен, в рязък контраст с малкия кръг на някои страни, и затова вярвам, че разширяването му ще бъде от полза за неговите членове", казва той.
Министърът на външните работи на Иран Хосейн Амир-Абдолахиан и саудитският му колега принц Фейсал бин Фархан Ал Сауд също са присъствали в Кейптаун, за да участват в срещата на БРИКС, която продължава до петък. Двете им страни, заедно с Венецуела, Аржентина, Алжир и Обединените арабски емирства, са сред държавите, които или официално са подали молба за присъединяване към блока, или са изразили интерес.