Ако живеете с диабет от първи вид, трябва постоянно да следите нивата на кръвната захар и да си осигурявате точната доза инсулин. Това изисква усилия и е леко плашещо, когато знаете, че погрешна доза може да доведе до сериозни последици.

Но учените може би са открили начин да позволят на диабетиците да се съсредоточат върху ежедневието си вместо върху спринцовките и иглите. Те са тествали успешно система за изкуствен панкреас, която използва алгоритъм върху смартфон, за да осигури автоматично подходящите нива на инсулин, пише сайтът Engadget.

Мобилният софтуер казва на „органа“ (в действителност инсулинова помпа и монитор на глюкозата), за да регулира нивата на глюкоза въз основа на критерии, като дейности, хранене и сън, и усъвършенства контрола си върху инсулина с времето, като се учи от ежедневните цикли. Като цяло оргънът се опитва да се държи като панкреас на човек без диабет.

Изкуственият панкреас не опитва да достигне определено ниво на глюкоза. Той се стреми да задържи това равнище в допустими граници въз основа на модел на прогнози.

Резултатите от тестовете са обещаващи. По време на 12-седмичния тест били регистрирани „значителни“ подобрения, включително понижени нива на ключовия хемоглобин и по-малко време в хипоглекимично състояние.

Седем комбинации от храни, които вредят на здраветоВижте съветите на експертите по хранене

В експеримента участвали вече дисциплинирани пациенти, които знаели как да се грижат за себе си – алгоритъмът бил на една крачка пред тях. Това не означава, че диабетиците никога вече не трябва да мислят за инсулин и са необходими още тестове и одобрения, преди изкуственият панкреас да стигне до пазара.

Ако това все пак се случи, „органът“ може да намали в значителна степен стреса в живота на диабетиците.