Либийският ръководител Муамар Кадафи е успял да изнесе тайно от Либия и да инвестира в чужбина повече от 200 милиарда долара - два пъти повече от сумата, която е известна на западните правителства.

Това твърди американският всекидневник "Лос Анджелис таймс". Според изданието, което се позовава на анонимни либийски представители, американското правителство е установило през пролетта, че режимът притежава около 37 милиарда долара в банкови сметки и като инвестиции в САЩ. Властите в САЩ веднага замразиха тези авоари, за да не допуснат близките на бившия либийски лидер да ги прехвърлят на друго място, допълва вестникът.

Правителствата на Франция, Италия, Великобритания и Германия на свой ред замразиха 30 милиарда долара либийски авоари. Следователи до неотдавна изчисляваха, че Кадафи може да е отклонил още 30 милиарда долара на други места и да разполага с около 100 милиарда долара.

Оказало се, че през годините Кадафи тайно е прехвърлял десетки милиарди долари в чужбина и е инвестирал в апетитни проекти във всяка голяма страна в Близкия изток и Югоизточна Азия. Кадафи и семейството му са можели да се възползват от тези средства когато пожелаят, посочва "Лос Анджелис таймс".

Сваленият либийски лидер, който се укриваше от август след падането на Триполи в ръцете на бунтовниците, беше заловен жив в четвъртък в района на Сирт и застрелян малко след това при обстоятелства, които не са напълно изяснени.

В същото време Махмуд Джибрил, вторият по ранг в либийския Преходен национален съвет (ПНС), нарече възстановяването на Либия почти невъзможна мисия, предаде Франс прес. Изпълняващият длъжността премиер в ПНС каза това на Световния икономически форум в Йордания.

"Възстановяването на Либия няма да е лесна задача. Ще е като "Мисия невъзможна" на Том Круз", заяви Джибрил, правейки аналогия със заглавието на американския филм. Той каза, че изпитал облекчение след смъртта в четвъртък на сваления диктатор Муамар Кадафи. "Изпитвам облекчение, имам чувството, че се раждам отново", посочи и.д. премиерът. Той обеща да си подаде оставката още днес, както бе заявил преди няколко месеца.

Той изтъкна, че сега приоритетът е да бъдат прибрани оръжията и да бъде възстановен редът и стабилността, което няма да е лесна задача. "Трябва да започнем и процес на помирение", добави Джибрил.

В Либия след осем месеца ще има избори за нов Национален конгрес, който ще състави нова конституция и временно правителство. "Първите избори ще се състоят в срок от максимум осем месеца. На тях ще бъде избран Национален конгрес - нещо като парламент.

Той ще има две задачи - да напише конституция, за която ще свикаме референдум, и да състави временно правителство, което ще управлява до първите президентски избори", каза Джибрил на Световния икономически форум в Йордания.

Източник: БТА