Китайският кабинет реши да позволи инвеститорите да имат възможност да купуват акции на маржин и да извършват къси продажби, за да спомогне за развиването на втория по големина пазар в Азия, след като цените и обемите на търговия значително спаднаха.

Действията контрастират с тези на регулаторните органи в САЩ, Европа и Австралия, които забраниха късите продажби през последните седмици, за да подкрепят финансовите акции, разпродадени поради глобалната кредитна криза.

Правителството на Китай залага, че промените ще засилят търговията без допълнително понижение на пазара, след като обратни изкупувания помогнаха индексът CSI 300 да отскочи от двегодишно дъно.

Накратко, при късите продажби инвеститорите продават акции, които не притежават, залагайки, че ще могат да ги купят обратно на по-ниска цена и да спечелят от разликата. При маржин търговията спекулантите вземат пари назаем, за да купят акции, като очакват цените да нараснат.

Китайското правителство внимателно е избрало момента, за да се ограничи влиянието на стабилността на пазара, заявява официално лице пред Bloomberg.

Китай намали данъка върху търговията и облекчи правилата за обратно изкупуване от компаниите, за да подпомогне втория най-зле представящ се фондов пазар в света тази година.

China Investment Corp., държавният фонд, с 200 млрд. долара купи акции през последните седмици в Industrial & Commercial Bank of China Ltd., Bank of China Ltd. и China Construction Bank Corp. - трите най-големи държавни банки. CSI 300 губи 58% тази година, като индексът е на път към първата си седмична печалба от девет седмици.