МВФ: Икономиката на еврозоната ще се свие със 7.5% през 2020 г.
Тази година световната икономика вероятно ще изпадне в най-тежката финансова криза от Голямата депресия насам, обявиха днес от Международния валутен фонд, докато правителствата по света се борят с пандемията от коронавирус.
Базираната във Вашингтон организация вече очаква световната икономика да се свие с 3% през 2020 г. За сравнение, през януари прогнозата на МВФ бе за ръста на световния БВП с 3.3% за годината.
“Много вероятно е тази година световната икономика да изпадне в най-тежката рецесия от Голямата депресия, изпреварвайки тази, която наблюдавахме по време на световната финансова криза преди десетилетие,” казва Гита Гопинат, старши икономист на МВФ.
През януари от Международния валутен фонд (МВФ) прогнозираше, че световният БВП ще нарасне с 3.4% през 2021 г.; прогнозата обаче бе ревизирана нагоре до 5.8% (въпреки че растежът се очаква да бъде осъществен от по-ниска база 2020 г).
“През 2021 г. се очаква частично възстановяване, но нивата на БВП ще останат под тези преди вируса, със значителна несигурност около силата на възстановяването,” казва още Гопинат.
От МВФ обявиха, че са получили “безпрецедентен брой молби за спешно финансиране.” Над 90 от 189-те страни членки на организацията са помолили за финансова подкрепа.
Еврозоната ще бъде засегната най-силно
Последните прогнози на МВФ предполагат, че БВП на САЩ ще падне с 5.9% тази година. За сравнение, икономиката на еврозоната се очаква да се свие със 7.5%, докато тази на Китай ще отчете ръст от 1.2% през 2020 г.
Икономическото положение ще е особено тежко в Италия и Испания, където, БВП се очаква да падне с 9.1% и 8%, респективно. Това са двете страни най-силно засегнати от Covid-19 в Европа. И двете имат по-голям брой заразени и починали от Китай.
Как би трябвало да реагират правителствата?
От МВФ съветват страните да се концентрират първо върху здравната криза, като като насочат средства за тестове, медицинско оборудване и други разходи свързани със здравеопазването.
От финансовата организация също така казват, че правителствата трябва да приложат мерки за отлагане на данъци, субсидиране на заплатите и парични трансфери за най-засегнатите граждани и компании; както и да се подготвят за вдигане на мерките, които блокираха икономиките.