Банките трябва да еволюират или рискуват да изостанат зад големите технологични компании, които разтърстват финансовата система, сочи ново проучване на Международния валутен фонд (МВФ).

В документ, публикуван в началото на тази седмица с име „Възходът на дигиталните пари”, МВФ посочва, че двете основни форми на парите, които се използват днес – в брой и банкови депозити, ще се изправят „пред здрава конкуренция и дори могат да бъдат надминати.”

Малко вероятно е банките да изчезнат обаче, въпреки заплахата от големите технологични компании и финтек стартъпите, сочи докладът, цитиран от CNBC.

„Някои без съмнение ще изостанат. Други ще еволюират, но трябва да сторят това бързо”, посочва МВФ.

Проучването излиза в момент, в който банкери и законодатели обсъждат ролята, която технологичните играчки и дигиталните пари ще играят в банкирането и системата за разплащания.

Плановете на Facebook за създаване на криптовалута на име Libra бяха посрещнати скептично от банкери и политици по света. Председателят на Федералният резерв на САЩ Джером Пауъл посочи, че Libra повдига „сериозни притеснения” относно поверителността, прането на пари, потребителската защита и финансовата стабилност.

„Законотворците трябва да са подготвени за някои смущения в банковия пейзаж”, посочват от МВФ.

Българин е основател на третия най-голям финтех стартъп в САЩКомпанията Robinhood Markets, основана от българина Владимир Тенев и американеца от индийски произход Байджу Бат, е третата най-голяма частна финтех корпорация в САЩ, предава Forbes

Според доклада, традиционните банки имат предимства пред технологичните компании, като това да вдигат лихвите по депозитите например. Libra от своя страна няма да предлага никаква доходност на потребителите.

Въпреки това от МВФ посочват, че се очаква големите технологични фирми и финтек стартъпи да предоставят атрактивна услуга на ниска цена в своите големи мрежи от потребители.