Норвежкият суверенен фонд, които управлява активи на стойност 1 трилион долара, планира да премахне акциите на петролни и газови компании от своя основен индекс, обяви финансовото министерство на скандинавската страна.

Ходът, иницииран от Norges Bank, която управлява фонда, цели да направи парите на норвежкото правителство по-малко изложени на риск от спадове в цените на петрола, предава CNBC.

Правителството предлага изключването на компании от фонда, класифицирани като проучващи и произвеждащи в енергийния сектор, за да намали риска за норвежката икономика от цената на петрола, става ясно от съобщението на финансовото ведомство.

Това ще засегне компании, които проучват и произвеждат петрол, като няма да засегне интегрирани петролни и газови компании, като BP и Shell.

Според норвежките власти, стойността на 134-те акции, които ще бъдат изключени от фонда, възлиза на 7.9 млрд. долара, предава Reuters.

В резултат на обявлението, енергийните акции по света записаха спад по време на сутрешната търговия.

Международният бенчмарк суров петрол тип Брент се търгуваше на цена от около 65.18 долара, което е спад от 1.7%, докато щатският WTI бе на цена от около 55.78 долара, което е спад от 1.6%.

Енергийните акции обикновено са доста волатилни, Петролът тип Брент се срина от своя 4-годишен максимум от 86.29 долара през октомври до 50.47 долара в края на декември миналата година, което представлява спад от над 40% за едва три месеца.

Норвежкото правителство посочи, че фондът ще има зелена светлина да инвестира в петролни и газови компании, когато те са ангажирани с акивности, свързани с възобновяемата енергия.

Петролните и газови книжа представляват 5.9% от капиталовите инвестиции към края на 2018 г., сочат данните на фонда, цитирани от Reuters. В цифри, това представлява приблизително 37 млрд. долара.

Фонд, управляващ близо $1 трлн., не успя да постигне 2% доходностНай-големият държавен фонд в света отчита по-ниска доходност

Норвегия е критикувана относно политиките си за околната среда, тъй като е един от най-големите прозиводители на петрол в света.

Страната се превърна в една от водещите държави в света по отношение на електрическите превозни средства, като същевременно оказва натиск върху развиващите се пазарни икономики, като Бразилия и Индонезия, настоявайки за по-добра защита на тяхната природа.

След силното начало на акциите през тази година, стойността на фонда нарасна до 1.03 трилиона долара, сочи информация на сайта на Norges Bank.

В края на 2018 г. най-големите инвестиция на фонда са в Microsoft (7.5 млрд. долара), Apple (7.3 млрд. долара), Alphabet (6.7 млрд. долара), Amazon (6.4 млрд. долара), Nestle (6.3 млрд. долара) и Royal Dutch Shell (6 млрд. долара).