От къде идват парите, показвани във филмите?
„Точно бях на среща с Тайните служби. Намирам се на паркинга”, кава Рич (RJ) Рапапорт в началото на телефонното интервю, което дава за CNN. Причината за срещата? Фалшиви пари.
Рапапорт е основател на базираната в Атланта RJR Props - компания, специализирана в предоставянето на изкуствени пари, използвани във филмите.
Парите на тази фирма са използвани в ленти, като The Wolf of Wall Street (Вълкът от Уол Стрийт), The Fast and the Furious (Бързи и яростн), сериите по Netflix Ozark и музикалните клипове на 50 Cent и Кендрик Ламар.
Но печатането на пари е деликатен бизнес, поради което Рапапорт трябва да поддържа перманентна връзка с Тайните служби на САЩ.
„Исках разяснения относно закона и регулациите. Повечето от другите компании за изкуствени пари, всъщност, произвеждат нелегални изкуствени пари, а това може да доведе до спиране на шоуто, повдигане на обвинения срещу някого и затвор”, казва той.
Прекалено добри, за да са фалшиви
Технически, изкуствените пари в САЩ са регулирани с федерални закони, според които банкнотите трябва да са еднолицеви и да са значително по-големи или малки спрямо реалните щатски долари.
Но не всеки спазва тези правила, което провокира редица инциденти.
През 2001 г., по време на снимките на Rush Hour 2 (Час пик 2), около 1 млрд. долара изкуствени пари са издухани от вятъра по време на заснемане на сцена. Някои от банкнотите, които са досущ като истински, излизат извън обхвата на снимачния екип и в крайна сметка стават част от парите в обращение.
В този момент се наместват и Тайните служби. Този инцидент се превръща в прецедент за производителите на този филмов реквизит.
По думите на RJ той говори директно с властите как да отговори на регулациите, докато търси начин как да създаде най-добрите фалшиви долари.
Той прави два различни вида: едни за сцените, изискващи близък план на камерата, и такива, които изглеждат истински, но от 40-50 сантиметра разстояние. RJ ги нарича съответно висок и стандартен клас пари.
„Нашите стандартни изкуствени пари са двулицеви, но имат оптична илюзия, вградена в тях. Изглеждат реалистични, погледнати от една ръка растояние, но когато започнете да ги приближавате по-близко, се изменят и издават, че са фалшиви”, обяснява той.
Трикът е да ги направите да изглеждат истински за пред камерата, но когато някой реши да ги харчи в магазина, да е очевидно, че са фалшиви, става ясно от думите на RJ.
„Имаме и висок клас, познати по-добре като пари за близки кадри. Те са тези, които се използват в сцени в близък план или когато някой брои пари и ги слага в ръцете на някого. Изглежда фантастично. Но тъй като изглеждат толкова истински, тях ги печатаме само от едната страна”, казва той.
Със собствен дизайн
За да отговори на федералните правила, изкуствените пари не могат да се произвеждат на база дизайна на истинските долари, поради което RJR Props са създали собствен дизайн.
„Започнахме от нулата. Първоначално използвахме чиста хартия. Сега имаме такава, която изменя цвета си, когато се движиш около нея: розово-жълто-розово или зелено-жълто-зелено. Ние сме едниствената компания в света, която прави това, тъй като е много скъпо, но искаме нашите пари да изглеждат както трябва”, казва Рапапорт.
На пръв поглед парите от висок клас изглеждат като истински. Но щом се приближат, разликите стават очевидни.
Вместо надписа United States Federal Reserve (Федерален резерв на САЩ) под числото 100 в горния ляв ъгъл на банкнотата е изписано Unreal Fake Currency Reserve (Нереален фалшив валутен резерв).
Изображението на Бенджамин Франклин на банкнотата е създадено от нулата и не пише неговото име. Двата подписа на изкуствения долар всъщност казват I am Not Real (не съм истински) и Not Real Currency (неистинска валута), като общо взето всички детайли по парите са изменени така, че да подсказват и на малко дете, че става думаз а фалшифи банкноти.
В стените
Колко струват изкуствените пари? RJR продава пакети от 100-доларови банкноти от стандартния клас за 45 долара на пакет, докато високия клас струват 65 долара.
Компанията предлага и специални пари, които игзлеждат употребявани, което струва допълнителни 20 долара.
„Доста трудно е да се произвеждат, по-трудно, отколкото хората си мислят. Правят се на ръка. Всяка банкнота е набръчкана, намачкана, оцветена, изгорена от цигари. Всичко, което може да намерите на парите в обращение. Това е труден процес, който обикновено изисква 15 или 20 души около масата”, казва RJ.
Една от най-големите поръчки за RJR идва от поредицата на Netflix Оzark, в която адвокат на наркокартел съхранява огромно количество пари в стените на къщата си и на други локации.
„Не знаехме какво ще се получи, но всичко стана абсолютно фантастично”, казва Рапапорт.
Южният Холивуд
Регионът на Атланта, където RJR се намира, се превърна в доста сериозна кино дестинация, благодарение на атрактивните данъчни облекчения. Това му спечели прякора Южния Холивуд.
Там се намира най-голямото студио извън Холивуд - Pinewood Studios, където са заснети хитовите филми Avengers: Infinity War и Spider-Man: Homecoming.
За да отговаря на търсенето, RJR поддържа инвентар от около 30 хил. изкуствени неща, различни от пари - от фалшив кокаин до космически капсули.
„Имаме операционна, която можете да видите в истинските болници. Имаме лекарски кабинети. Имаме цяла компютърна лаборатория. Имаме реквизит за летище, като металодетектори и скенери за багаж, които са напълно функционални.
Мисля, че имаме 5 или 6 самолета, като някои от тях са истински и могат да се снимат отвън и отвътре. Имаме камери от някои от най-ранните TV предавания в САЩ”, казва RJ.
Голяма част от бизнеса е сериозното търсене на изкуствени пари от музикалната индустрия. „Имаме музиканти, заснемащи клип по 20 пъти на седмица”, казва той.
Въпреки че повечето реквизити се наемат, парите почти винаги се купуват (за да се показват в Instagram, например). Използва ли някои от шоубизнеса истински пари въобще?
„Да, всъщност има редица музиканти, които използват истински пари”, разкрива Рапапорт.
„Но не мога да кажа кой използва истински пари и кой – фалшиви, тъй като би могло да има риск за сигурността”, добавя RJR.