Британският астрофизик и визионер Стивън Хокинг почина на 76-годишна възраст, съобщиха от семейството му. Той е издъхнал в дома си в Кеймбридж.

"Дълбоко опечалени сме от смъртта на нашия любим баща. Той беше велик учен и изключителен човек, чиято работа ще живее още много години. Той самият каза веднъж, че Вселената нямаше да е кой знае какво, ако не беше дом на хората, които обича. Ще ни липсва завинаги!", пишат децата му Люси, Робърт и Тим в изявлението, публикувано от BBC.

Приживе Стивън Хокинг страдаше от амиотрофична латерална склероза, понякога наричана болест на Лу Гериг. Лекарите откриват заболяването, когато Хокинг е едва на 21 години и му дават не повече от 1-2 години живот.

Оказва се обаче, че са сбъркали, защото той е един от хората, които са успели да преживеят най-дълго време с подобна диагноза. От 1985 г. британецът използва специален апарат, за да говори. Компютърът е инсталиран в инвалидната му количка и освен че замества гласа му, му позволява да пише статии и да използва интернет.

Стивън Хокинг е роден на 8 януари 1942 г. в Оксфорд, точно 300 години след смъртта на италианския физик Галилео Галилей. Автор е на книгата "Кратка история на времето", издадена през 1988 г., която му носи световна слава.

В нея той синтезира на достъпен език основите на космологията и своята теория за произхода на Вселената. Бестселърът има 10 милиона продажби в целия свят и е издаден на 40 езика.

Другите му популярни книги са "Вселената в орехова черупка" (2001), "На раменете на гигантите" (2002), „По-кратка история на времето” (2005) и "Великият дизайн" (2010).

В академичните среди Стивън Хокинг прави първия си пробив през 1974 г., когато доказва, че черните дупки всъщност не представляват абсолютна липса на материя, а излъчват енергия под формата на елементарни частици, докато изчерпят енергията си и избухнат.

Това явление е известно като Лъчение на Хокинг. Той изчислява и максималното количество енергия, което две черни дупки могат да отделят при сблъсъка си, както и че една черна дупка не може да се раздели на две по-малки.

В съвместната си работа с математика Роджър Пенроуз Хокинг стига до извода, че времето и пространството, събрани в едно от Общата теория на относителността на Айнщайн, имат начало в Големия взрив и край в черните дупки. Така учените успяват да обединят теорията на относителността и квантовата теория.

В последно време Стивън Хокинг посвети голяма част от времето си на размисли за бъдещето на планетата, човечеството и изкуственият интелект. Той беше твърдо убеден, че хората трябва да колонизират други планети и галактики, ако искат да оцелеят.

Стивън Хокинг има три деца от първата си съпруга Джейн Уайлд. Двамата се разделят през 1991 г., а след развода им през 1995 г. Хокинг се жени за болногледачката си Илейн Мейсън, но този брак също приключва с развод през 2006 г.

Мемоарите на Джейн Уайлд стават основа и за биографичния филм "Теорията на всичко", режисиран от Джеймс Марш, който разказва личната история на Стивън Хокинг и борбата, която той и неговите близки водят за живота му, на фона на академичните успехи и световната слава.

Новината за кончината на Стивън Хокинг предизвика вълна от коментари в социалните мрежи.

"Загубихме един колосален ум и невероятен дух. Почивай в мир, Стивън Хокинг!", написа в своя профил в Twitter създателят на Интернет Тим Бърнърс-Лий. От американската космическа агениця НАСА също отдатоха почит на британския учен, припомняйки че неговите теории са разкрили цяла вселена от възможности за съвременните учени.

"Смъртта на Хокинг оставя истински интелектуален вакуум. Той обаче не е празен. Представете си го като вакуумна енергия, която прониква през тъканта на времето и пространството и не се поддава на измерване", коментира популярният астрофизик и телевизионен водещ Нийл деГрас Тайсън.

"Днес загубихме голяма личност. Стивън Хокинг ще бъде запомнен с невероятния си принос за науката и с това, че направи сложните теории и концепции на космологията достъпни за широката публика.

Ще остане в историята със своя дух и безграничното си желание да разбере как функционира космосът, независимо от всички препятствия, с които се сблъска", написа в своя Twitter профил изпълнителният директор на Microsoft Сатя Надела.