Почина последният от създателите на първата съветска атомна бомба
На 101 г. почина най-старият академик на Руската академия на науките и последният участник в разработването на първата съветска атомна бомба - теоретичният физик Исаак Халатников, съобщи РИА Новости.
„Исаак Маркович Халатников го няма“, казаха пред агенцията от Руската академия на науките.
Според събеседника на агенцията това се е случило в събота сутринта.
Исаак Халатников е роден на 17 октомври 1919 г. в Екатеринослав (днес Днепропетровск). По време на Втората световна война Халатников е изпратен в Москва, където завършва курс в една от военните академии и след това служи в Московския полк за противовъздушна отбрана, припомня Darik News.
Той участва в съветския атомен проект - група учени, ръководени от Ландау, той участва в изчисляването на процесите, протичащи в рамките на милионни секунди от секундата, когато атомният заряд експлодира.
Ушел из жизни старейший академик РАН Исаак Халатников
— Scientific_Russia (@Scientific_Rus) January 9, 2021
Сегодня в 10 утра на 102-м году жизни скончался известный физик, академик Исаак Маркович Халатников.#scientificrussia #РАН #Халатников https://t.co/eNJdoU5jYM pic.twitter.com/77tqvYU6Dc
Както самият Халатников пише, за да се изчисли ефективността на атомната бомба, е необходимо да се свържат основните й параметри, включително свойствата на плутония и дизайна на заряда. Като цяло никой не беше решил подобен проблем преди съветските учени.
“Беше възможно да се изчисли атомната бомба чрез опростяване на уравненията, изведени от теоретиците. Но дори тези опростени уравнения изискваха много работа, тъй като всичко ставаше ръчно”, подчерта ученият.
Първият съветски атомен заряд е тестван успешно на 29 август 1949 г., само 4 г. след демонстрацията на американска атомна мощ над Хирошима и Нагасаки. През 1952 г. работата на Халатников е отличена със Сталинската награда от втора степен.
Впоследствие Халатников участва и в създаването на първата съветска водородна бомба. Първият съветски термоядрен заряд е тестван успешно на 12 август 1953 г.
От 1965 до 1992 г. Халатников оглавява Института по теоретична физика “Л. Д. Ландау” към Академията на науките на СССР, след което е негов почетен директор.
Занимава се с теория на квантовите течности, свръхпроводимостта, квантовата електродинамика, квантовата теория на полето, релативистката хидродинамика, квантовата механика. Работил е в областта на общата теория на относителността и космологията. Широко известна е т. нар. Сингулярност Белински - Халатников – Лифшиц.