Престъпници кръстосват моретата и заплашват хранителните доставки
Хората са вадили риба от морето почти през цялото си съществуване на тази земя. Незаконният риболов обаче никога не е бил такава заплаха, каквато е днес.
Задълбочаващият се проблем е наричан с тромавото име "незаконен, недокументиран и нерегулиран риболов," и застрашава множество риболовни райони по света. Приблизително една четвърт от 120-те млн. тона морска храна, която хората улавят ежегодно, се краде от водите на различни държави или пък се улавя с незаконни методи, смятат морски биолози.
Плавателните съдове са по-големи от когато и да било, а техниките за риболов по-ефективни. Потребителските доходи по целия свят са по-големи от всякога. Механизмите и инфраструктурата на световната търговия пък позволяват уловът да бъде транспортиран по-надалеч и по-лесно, пише CNBC.
Проблемът са престъпниците, които нарушават правилата, с които занимаващите се законно с риболов трябва да спазват. Понякога нарушителите на закона използват малки лодки, с които излизат от водите на своите държави и навлизат в риболовните райони на други страни. В други случаи крадците на риба използват огромни промишлени плавателни съдове, наречени траулери, които улавят и убиват всичко в мрежите си в големи водни участъци.
Най-големите нарушители работят като цели флотилии, разтоварвайки улова си на огромни хладилни кораби майки. Тази практика, позволява на риболовните лодки да остават в морето години наред.
Това струва скъпо на хората и икономиките и на света
Учени предупреждават, че прекомерният риболов ще изтрие от земята цели видове и може до няколко десетилетия да доведе до тотален колапс на риболовните райони по света. Риболовните зони от Азия до Африка и отвъд, вече са прочистени.
Рибата се улавя за продажба на по-богати и отдалечени пазари, като Китай. Китай подпомага риболовния си флот, който е най-големият в света като предоставя държавни субсидии във основа на мощност на лодките, според анализа на риска от Stratfor.
Съмнителните собственици на лодки обаче са от цял свят, дори и от страни като Тайланд, която се опитва да се бори с рибните пирати.
В същото време занимаващите се традиционно с риболов не могат да се конкурират. Рибари губят поминъка си. Изпитващи затруднения държави губят икономическите си ресурси. Правителства губят данъчни приходи. Хората губят основния си източник на протеини.
Има и още една цена, която хората плащат: често занимаващите с незаконен риболов превръщат екипажите на своите плавателни съдове в роби. Те примамват на борда бедняци, които търсят работа. След това ги задържат против волята им в продължение на години. Могат също така да ги продават, да ги тормозят и дори да ги убиват безнаказано.
Справяне с проблема
Има прекалено много причини за това хващането на лошите да е толкова трудно.
Първо, океаните са едно огромно пространство, което човек дори не може да си представи. Дори и ако властите знаят къде се провежда незаконен риболов и имат желание да се намесят, понякога са им необходими по няколко дни, за да стигнат до мястото.
Второ, често не е ясно кои точно са "властите". САЩ патрулира собствените си води, както и останалите богати държави. В огромните открити води по света обаче няма полицейска юрисдикция. Много страни не могат да си позволят да имат кораби или да плащат на екипажи, за да контролират дори собствените си води.
Накрая, трудно е да се определи кои точно са нарушителите — дори и ако извършващите нарушения лодки бъдат идентифицирани. Незаконните плавателни съдове сменят имената си и целенасочено пречат на разкриването на собствениците им.
Един плавателен съд в морето може да бъде собственост на човек от една страна, да плава под флага на друга страна, да има капитан от трета страна, да разтоварва товара си за преработка на брега на четвърта страна и после да го продава на съвсем друго място.
Като цяло няма нищо незаконно или неетично в глобализацията в риболовната индустрия, или практиките като тази с разтоварването на кораби майки, които я подкрепят.
Тези практики обаче може да се превърнат в проблеми сами по себе си, както например когато незаконни лодки разтоварват на кораби майки, където незаконно уловената риба се смесва с улова от други лодки, в това число и такива, които са законни.
Така незаконният улов става непроследим.