В защитените крайбрежни води на Бохайско, Жълто, Източнокитайско и Южнокитайско морета има големи рибовъдни стопанства, в които морски ракообразни, като скариди, и мекотели - като стриди, се отглеждат в изкуствени заграждения.

Тези ферми се създават от широка мрежа от взаимосвързани дървени пътеки и платформи. Над тях рибарите строят дървени къщи и колиби, където живеят цели семейства.

В провинция Фуджиан в югоизточната част на Китай има многобройни плаващи ферми, които култивират миди - деликатес, който се яде в Азия на празненства и дори се разменя като подарък.

Този начин на отглеждане на морски организми в открития океан е толкова разпространен, че дори е създал собствена туристическа индустрия, съобщава Amusing Planet.

Публикация, споделена от JHau Lim (@lim_jhau) на

Китай е най-големият производител и потребител на риба в света, представляващ една трета от световното рибно производство и две трети от световното производство на аквакултури.

Аквакултурата - отглеждане на риба в езера, язовири и резервоари, сама по себе си представлява две трети от общата продукция на риба в Китай.

Страната има много дълга история на рибовъдство с корени, възникнали преди повече от 3 000 години, но едва в началото на 90-те години на ХХ в. то се превръща в индустрия.

Публикация, споделена от Gan Chin Yong (@ganchinyong) на

През последните години обаче производството намалява поради превишаване на рибарството, замърсяване и лоши практики, тъй като биологичното разнообразие е непоправимо увредено.

Всяка година има тримесечна забрана за риболов, за да се даде шанс на рибните запаси да се размножават и да се възстановяват, но това не носи голяма полза.