Обграден от тропически води, разположен върху приказно красиви пясъци и заключен зад здрави врати, Баха Бар е най-големият и най-скъпият курорт (3.5 млрд. долара) на Карибите.

Днес няма никой край басейна, никой не държи коктейл в ръка, не се чуват ротативките. Всичко е потънало в мрак. Всичките 2 200 стаи за гости са празни.

Тишината е почти плашеща.

Как е възможно толкова красив и богат комплекс да се окаже провал? Пълен банкрут, който доведе до понижаване на кредитния рейтинг на Бахамите.

Това е най-грандиозната бизнес история, която се отрази съществено върху местното население. И все още се отразява. Всъщност, ефектът й достиг далеч след белите плажове, чак до Държавния съвет на Китай.

"Важните момчета в стаята"

Дори в рая интересите на Китай не са за подценяване. Баха Мар може да е ваканционно селище в Бахамите, но зад него стои правителството на Пекин, което контролира банката и всички строителни процеси. А Китай, както казват някои бахамци, играе сурово, когато става дума за проекти за много пари зад граница.

Тяхното поведение гласи: "Ние сме важните момчета в стаята, парите са наши - затова правите това, което ви казваме", разказва Дионисио Д`Агуилар, бизнесмен и бивш директор на Баха Мар.

Дълго време бахамските власти залагат много на развитието на проекта. Надеждата е, че курортът ще съживи туристическата индустрия. Според изчисления Баха Мар е щял да повиши с 12% БВП на страната.

За да проследим историята, трябва да се върнем около 10 години назад. 2005 година е. Премиерът Пери Кристи решава да сключи споразумение с местен бизнесмен на име Саркис Измирлиан с цел да бъде обновен Кейбъл бийч - популярна дестинация на острова.

Тогава Саркис е на 32 години. От богато семейство и с добър бизнес. Изглежда удачен избор. Той влага 900 млн. долара в Баха Мар заедно с патньори.

През 2008 година настъпва финансовата криза. Всички партньори са задлъжнели или в изключително трудна ситуация. На сцената се появява корпорацията China State Construction Engineering. Тя предлага помощ на Измирлиан и той приема. Бизнесменът е насочен към японската банка Exim, която работи под надзора на Пекин.

Корпорацията инвестира моментално 150 млн. долара, а банката отпуска 2.45 млрд. долара заем за строителство. Според уговорката ще строят китайски работници. С китайски пари зад гърба си Измирлиан обявява смело, че четирите хотела на Баха Мар ще отвори врати през 2014 година.

Всичко това е документирано в папките на съда, подкрепено от свидетели и местни жители.

Според запознати налице са недоразумения заради езиковата бариера - особено по отношение на плащания, фактури, работна ръка и т.н. Крайните срокове са поставени и след това нарушени.

Тръбите се пропукват

През май 2014 година Измирлиан трябва да се яви пред комисия във Вашингтон. Проблемите започват да валят. Тръбите се пропукват, когато инспектори идват да тестват пожарогасителите. Има и още проблеми по строителството. Измирлиан се оплаква на китайците, но те отказват да му дадат пари...

Строителните работи започват да буксуват. Местните власти в Пекин уверяват бизнесмена, че всичко е наред и хотелите ще отворят врати на 27 март. Измирлиан се връща на Бахамите и наема 2070 души работници. Започва да прави рекламна кампания из целия свят и подсигурява 4.5 милиона долара за казиното.

Очевидно проектът започва да се превръща в кошмар за бизнесмена. Налага се да харчи допълнително по 4 милиона долара на месец, за да плаща заплатите на персонала, тъй като.... гости няма.

Опитвайки се да изпревари действията на корпорацията, Измирлиан решава да планира тайно обявяването на банкрута на Баха Мар в САЩ, а не на Бахамите, чиито закони биха направили ликвидацията неизбежна.

Бизнесменът не си прави труда да информира дори премиера.

Обявяването на банкрута е факт. Датата е 29 юни. В този момент китайската корпорация обвинява Измирлиан в подкопаване на проекта с постоянните си щения за промени в дизайна.

Валят обвинения в отсъствието на мениджърски умения и достатъчно средства. Това е тезата на китайската компания пред съда.

През септември съдът отменя банкрута на Баха Мар в САЩ, а бахамският съдия позволява на ликвидатори да влязат в курорта. Така вложенията на Измирлиан в размер на 900 млн. долара никога няма да бъдат възстановени.

Преговорите продължават

През ноември Измирлиан заяви, че продължава да води преговори с банка Exim и се надява да остане част от проекта. Междувременно срещу него текат съдебни искове за 192 млн. долара за нерегламентирано прекратен договор.

Как ще завърши цялата драма не се знае все още. Според Фернандо Менендес, старши научен сътрудник от Вашингтон, случаят на Баха Мар говори по-малко за Бахамите и Измирлиан, отколоко за Китай и предприемачите в тази страна.

Китайската банка притежава милиради, с които може да гарантира работата на един от най-големите си клиенти - корпорацията China State Construction. Как и кога това се случва няма значение. От Exim успяха да направят така, че корпорацията да не бъде под обстрел.

По думите на Менендес държавните фирми предприемачи не функционират на принципа на конкуренцията. Те са защитени от провал.

През декември от банката обявиха, че много местни инвеститори проявяват интерес към Баха Мар. Сред тях са личности като Гуо Гуангчанг, председател на китайски конгломерат, наречен Fosun Group.

Според бахамците наличието на инвеститори няма да доведе до скорошно развитие на икономиката. Ще минат години, за да се случи това.

Според Standard & Poor’s, които намалиха кредитния рейтинг на Бахамите, Баха Мар вероятно ще покаже своя потенциал преди 2018 година.

Засега обаче проектът корозира и събира мухъл. Пече се под горещото тропическо слънце.

Понякога вечер някои от стаите са със светнати лампи - това дава надежда на местните, че карибският призрак ще оживее някой ден.