Производителите на чипове в Тайван обвързват AI с възобновяемата енергия
Тайванската индустрия за чипове е готова да работи с правителството за постигане на целта за нулево нетно потребление на изкопаеми горива до 2050 г., но е необходимо да се ускори разработването на възобновяеми енергийни източници, тъй като търсенето на изкуствен интелект (AI) се увеличава, заявява в петък високопоставен ръководител на индустрията, цитиран от Reuters.
Тайван внася почти цялата си необходима енергия най-вече под формата на природен газ и въглища, но бизнесът налага все по-голям натиск за повече възобновяема енергия, която да гарантира постигането на целта за въглеродна неутралност.
Клиф Хоу, старши вицепрезидент на най-големия в света производител на чипове по договор TSMC, заявява, че изкуственият интелект предлага уникална възможност.
"Гледайки напред, как да овладеем една голяма тенденция като AI?", пита Хоу. "Мисля, че цялата тайванска полупроводникова индустрия - в нашата същност, в нашата научноизследователска и развойна дейност и производство, както и в нашето глобално разположение - ще претърпи цялостно подобрение и трансформация."
Ключът към това е стабилната и възобновяема енергия, заявява председателят на Тайванската асоциация на полупроводниковата индустрия на годишната ѝ среща в центъра за чипове Хсинчу.
Миналия месец асоциацията отправя четири ключови призива към правителството, сред които стабилно снабдяване със зелена енергия, тъй като тайванската индустрия за чипове се стреми да се възползва от възможностите, които разкрива изкуствения интелект.
"По отношение на енергията се надяваме, че правителството може във всеки аспект да развива по-активно нови енергийни източници и да поддържа стабилни доставки за полупроводниковата индустрия", посочва Хоу.
Както индустрията, така и правителството са съгласни да си сътрудничат с другата страна за постигането на целта за нулева нетна консумация до 2050 г.
"Но тук се сблъскахме с няколко предизвикателства", казва той. "Предлагането на енергия с нулеви нетни емисии в момента изостава от търсенето на цялата полупроводникова индустрия. Надяваме се, че правителството може да ускори темпото на разработване на нови енергийни източници".
През 2021 г. TSMC заявява, че има за цел да постигне нетни нулеви емисии до 2050 г., което съответства на правителствената цел, поставена през същата година от президента Цай Инг-уен. Според плановете на правителството делът на въглищата в енергийния микс на Тайван ще спадне под 30% до 2025 г., а този на втечнения природен газ ще нарасне до около половината. На възобновяемите енергийни източници - до една пета.
През последните години Тайван привлича милиарди инвестиции в офшорни вятърни електроцентрали, а производителите на чипове се стремят да подписват договори с разработчици в сферата.
В допълнение към опасенията за доставките на възобновяема енергия, компаниите за чипове се притесняват и дали тя ще бъде достъпна, казва Хоу.
Главният изпълнителен директор на GlobalWafers Дорис Хсу също е съгласен, че макар изкуственият интелект да е ключов двигател на бързия растеж през следващото десетилетие, тайванската индустрия за чипове е изправена пред няколко предизвикателства, докато се развива.
"Сега не е достатъчно да имате енергия, трябва да имате зелена енергия, за да се конкурирате в световен мащаб", казва Хсу.