Промяната за Полша е в ход: Доналд Туск поема управлението като премиер
Новото правителство на Полша с премиер Доналд Туск положи клетва официално.
Това е последната стъпка от предаването на властта, което бележи огромна промяна след осемгодишното управление на националистите, съобщи Reuters.
След дългогодишните спорове между Варшава и Брюксел при предишното правителство, ръководено от партията "Право и справедливост" (PiS), поемането на премиерския пост от бившия председател на Европейския съвет поражда надежди за по-гладки отношения с останалата част от Блока.
В речта си пред парламента Туск обеща да осигури милиарди евро за Полша, които бяха замразени от ЕС поради опасения относно върховенството на закона.
Dziękuję Polsko! pic.twitter.com/LyhAm9Shc2
— Donald Tusk (@donaldtusk) December 11, 2023
Задачата му обаче може да се усложни от съдиите, назначени в рамките на реформите на PiS), които според критиците подкопават независимостта на съдилищата, както и от правото на вето, с което разполага президентът Анджей Дуда, съюзник на PiS.
"Трябва да бъдете оптимисти", заяви Туск пред репортери преди церемонията по полагане на клетва в президентския дворец.
"Надявам се, че имаме общи цели, дори и да имаме различни пътища и опит. Никой не се съмнява, че трябва да служим на Полша".
В понеделник Конституционният съд на Полша постанови, че законът за съдебната реформа, който страната трябва да приеме, за да получи достъп до фондовете на ЕС, противоречи на Конституцията.
Магистратите стигнаха до същото заключение и по отношение на санкциите, налагани от висшата съдебна инстанция на ЕС преди да се произнесат окончателно, т.нар. временни мерки.
Очаква се първата задача на Туск като премиер е да замине за Брюксел, за да вземе участие в срещата на върха на ЕС, която ще се проведе в четвъртък и петък.
Освен че ще се опита да деблокира средствата за Полша, той ще добави подкрепата си за кандидатурата на Украйна за евентуално присъединяване към блока.
С нарастващата загриженост в Киев относно ангажимента на западните съюзници да финансират защитата му срещу руската инвазия, Туск заяви, че Полша ще се застъпи за продължаване на подкрепата.
Украйна обаче е изправена пред възможността Унгария да не даде зелена светлина за започване на преговори за присъединяване към ЕС на срещата на върха в Брюксел.
Особено важен аспект са редовните траншове финансова помощ към страната, но сегашният пакет от 18 млрд. евро ще бъде изчерпан между януари и февруари, без алтернатива на финансиране. Постигането на съгласие за преговори за членство и за допълване на бюджета в рамките на една и съща среща на върха не е лесно при никакви обстоятелства.
Последните събития дори показват, че то може да се окаже непреодолимо.
В скорошно писмо, адресирано до Шарл Мишел, унгарският министър-председател Виктор Орбан заплаши да провали цялата политика на ЕС за Украйна, включително макрофинансовата помощ и санкциите срещу Русия, ако лидерите не се съгласят да проведат "стратегическа дискусия" по въпроса.
Какво ще бъде решението за бъдещето на Киев като член на ЕС, предстои да разберем.