Полша и Унгария спъват реформата на ЕС в областта на миграцията
Полша и Унгария блокираха символично изявление на Европейския съюз относно миграцията, но други лидери, събрали се на среща на върха в Испания, заявяват, че все пак ще продължат да преразглеждат правилата на блока за работа с незаконно пристигащите, пише Reuters.
Досега тази година около 250 000 души са пристигнали извън редовните гранични пунктове в ЕС, който е дом на 450 млн. души.
Рим, Мадрид и Берлин изразяват загриженост от нарастващата нелегална имиграция - политически чувствителен въпрос преди регионалните избори в Германия на 8 октомври, националния вот в Полша седмица по-късно и вота за Европейски парламент на целия континент през юни следващата година.
Полският министър-председател Матеуш Моравецки обвинява Германия и лидера на полската опозиция, че си сътрудничат за прокарването на нови закони на ЕС, които глобяват държавите, ако откажат да приемат хора, пристигащи от Близкия изток и Африка.
"Полша не е съгласна някой друг да обзавежда нашия дом", категоричен е Моравецки.
Неговият съюзник и лидер на Унгария Виктор Орбан също обвинява ЕС в налагане на нов пакт за миграцията.
От 27-те държави членки на ЕС 22 се споразумяха тази седмица за това как да се справят с незаконната имиграция в моменти на изключително голям брой пристигащи, правейки стъпка към реформиране на неефективните правила на блока за предоставяне на убежище и миграция, припомня още информационната агенция.
Европейският парламент трябва да продължи преговорите по споразумението, за което председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заявява в петък, че е убедена, че ще доведе до окончателен регламент.
"Можем да говорим много за него, но то вече е на път. Миграция винаги е имало, винаги ще има. Въпросът е как ще я управляваме като екип на Европа. Не можем да приемем това, което правят трафикантите на хора, и не можем да им позволим да решават кой да има достъп до ЕС."
Разединение
Макар че Полша и Унгария не могат да блокират новия пакт на ЕС за миграцията и противопоставянето им в петък е до голяма степен символично, острата им критика повдига въпроси за това колко ефективно съюзът може да приложи сделката.
"Избори след избори миграцията е на първо място сред тревогите на нашите граждани", заявява ръководителят на Европейския парламент Роберта Мецола. "Нека не убиваме този пакт, преди да сме го приели."
ЕС затегна външните си граници и законите за предоставяне на убежище, след като през 2015 г. повече от един милион души - предимно бягащи от войната в Сирия, пристигнаха на Стария континент през Средиземно море. Това изненада блока, претовари капацитета за сигурност и приемане както в южните държави членки, така и в богатите страни като Германия, и предизвика ожесточени спорове между 27-те държави за това как да се разпределят новопристигналите. Годините на разногласия по миграцията накърниха единството на блока и сблъсъкът от петък подсказва, че това далеч не е приключило - със сделка или без, посочва Reuters.
Миналия месец Германия въведе проверки по границите със своите съседки от ЕС, заявявайки, че те са необходими, за да се преборят трафикантите на хора на фона на новото увеличаване на незаконно пристигащите.
В петък германският канцлер Олаф Шолц заявява, че страните, които прокарват най-твърдата антиимиграционна линия, не могат в същото време да позволяват на бежанците и мигрантите просто да преминават в Германия, без преди това да ги регистрират и приемат по подходящ начин на своя територия.