Инфлацията ще запази високите си нива в световен мащаб.

Такива са очакванията след проучването на експерти от Мюнхенския институт за икономически изследвания IFO и Швейцарския институт за икономическа политика.

Очакваният темп на инфлация за 2023 г. бавно намалява през последните три тримесечия, но въпреки това, не са настъпили забележими промени в сравнение с последните данни за четвъртото тримесечие на 2022 г.

За 2023 г. средният очакван темп на инфлация в световен мащаб е 7%.

Това е медианната стойност на средните очаквани темпове на инфлация на ниво държава. Медианата се използва, тъй като очакваните темпове на инфлация варират в широки граници по региони и са драстично по-високи в отделни държави и региони като Африка, отколкото в останалата част на света, обяснява IFO.

Очакваният през текущото тримесечие среден лихвен процент от 7% е почти идентичен с очаквания лихвен процент от 7,1% през четвъртото тримесечие на 2022 г.

По този начин краткосрочните инфлационни очаквания се задържат на високо равнище в световен мащаб.

Експертите очакват високи темпове на инфлация в световен мащаб и през следващите години. Въпреки това при средно очаквано равнище на инфлацията от 5,9% за 2024 г. се очаква средно леко понижение в сравнение с 2023 г.

В дългосрочен план до 2026 г. очакванията за инфлацията също остават високи - 5%. Дългосрочните инфлационни очаквания на експертите се повишават в сравнение с резултатите от предходното тримесечие.

Краткосрочните и дългосрочните инфлационни очаквания достигнаха своя връх през третото тримесечие на 2022 г. и оттогава са на малко по-ниско равнище.

В Европа очакванията са на най-ниското равнище в световен мащаб както за текущата 2023 г., така и за 2024 и 2026 г.

Въпреки че се наблюдава тенденция към понижаване на очакваната инфлация, експертите не очакват връщане към целевата инфлация на ЕЦБ от под, но близо до 2% до 2026 г.

Съществуват и големи различия в инфлационните очаквания на експертите в рамките на регионите на Европа. Например очакваните темпове на инфлация за 2023 г. са значително по-високи в Източна Европа, отколкото в други части на континента.

Проучването е проведено от 9 до 23 март 2023 г. и в него са участвали 1572 икономически експерти от 136 държави.