Доказаните световни петролни резерви намаляват през 2008 г., като спадът се оглавява от понижението в резервите на Русия, Норвегия и Китай, информира Bloomberg, цитирайки данни на BP Plc. Това е и първото понижение на световните петролни резерви от 1998 г. насам.

Петролните резерви възлизат на 1 258 млрд. барела в края на 2008 г. в сравнение с ревизираните 1 261 млрд. барела година по-рано.

"Спадът в резервите на Русия, Норвегия, Китай и други страни надделява над увеличенията в резервите на Виетнам, Индия и Египет," казват от BP.

Основни петролни компании изпитат затруднения са запълват резервите си, докато в същото време, достъпът им до нови залежи става все по-труден, а петролните полета в страни като Великобритания и Мексико се изчерпват. Русия миналата година прие закон, който ограничава чуждата собственост върху някои от най-големите енергийни и метални залежи.

Резервите на Саудитска Арабия, които са най-големите в света, възлизат на 264.1 млрд. барела, в сравнение с 264.2 млрд. долара година по-рано, според BP.

Нито една от големите международни петролни компании не е заменила свое производство с нови залежи или разширяване на петролни полета през последните шест години, обявиха през април Sanford C. Bernstein & Co.

Компании като Royal Dutch Shell Plc, която е най-голямата петролна компания в Европа по пазарна капитализация, търсят придобивания, за да увеличат резервите си.

Данните на BP са комбинирани официални източници, данни на ОПЕК и оценки на трети страни. Петролните резерви включват газови кондензати и втечнени газове, както и суров петрол.