Цените на петрола ще скочат значително, ако Иран се намеси и напълно блокира Ормузкия проток, прогнозираха енергийни анализатори пред CNBC.

Повишеното геополитическо напрежение породи страхове от задълбочаване на конфликта в Близкия изток, като участници на енергийните пазари се притесняват все повече от това, че спорът може да навреди на предлагането на суровината в региона.

Това отново вкара протока, който е считан за най-голямата тапа за петролните танкери в света, в светлината на прожекторите.

Ако Иран се намеси и напълно блокира доставките на суров петрол през Ормузкия прток, това би повишило цената на петрола “до небето”, според Джеймс Егинтън, инвестиционен анализатор в Tribeca Investment Partners.

Разположеният между Иран и Оман Ормузки проток е тесен, но стратегически важен воден път, който свързва производителите на петрол в Близкия изток с ключови пазари по света.

През 2018 г. през водния канал, който е широк едва 39 км в най-тясната си точка, са преминавали средно по 21 млн. барела петрол дневно. Това се равнява на около 21% от глобалното потребление на петролни течности.

“Ако бъде блокиран Ормузкият проток, това ще изпрати цената на петрола до над 100 долара за барел,” според Егинтън.

“В следващите няколко дни, ако има индикации, че иранците ще се опитват да блокират Ормузкия проток, тогава трябва да сме готови за много по-високи цени на петрола,” допълва той.

Петролът от сорта брент се търгуваше на цена от 68.87 долара за барел по-рано днес, отчитайки ръст от 0.9% за деня, след като по-рано през сесията достигна 71.75 долара за барел и беше най-високата от септември.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 0.4%, до 63.02 долара за барел. По-рано през деня цената нарасна до 65.65 долара за барел, преди да изтрие по-голямата част от ръста си.

Поредното поскъпване на петрола дойде след потвърждението от страна на Пентагона, че Иран е изстреляла над 10 балистични ракети по две американски военни бази в Ирак.

Нападението идва часове след погребението на иранския генерал Касем Солеймани, който беше убит при атака с дрон на летището в Багдад в края на миналата седмица, което обтегна допълнително отношенията между САЩ и Иран.

Евентуалната допълнителна ескалация на конфликта накара някои да отправят предупреждение за вероятността от непланиран недостиг в предлагането на петрол от Близкия изток.

Според Франсиско Бланч от Bank of America, затварянето на Ормузия проток вероятно ще направи цената на петрола трицифрена.

Според Бланч вероятността за подобен ход е малко вероятна, но “предвид опасенията на Ирак от сериозна военна реакция от страна на САЩ,” това би довело до скок в цените на петрола с между 20 и 40 долара.

Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) 76% от суровия петрол, който е минал през Ормузкия проток през 2018 г., е отишъл за азиатските пазари.

Китай, Индия, Япония, Южна Корея и Сингапур са най-големите дестинации за петрола, преминал през протока за същия период.

Поради тази причина, според Самир Мадани, съосновател на компанията за сателитно проследяване TankerTrackers.com, нарушаването на транспорта през протока “не е в ничий интерес.”

Днес Wall Street Journal информира, че държавната логистична компания на Саудитска Арабия Bahri е спряла временно преминаването през Ормузкия проток.

Близо до Персийския залив също така има британски военни кораби, които имат готовност да откажат помощ на петролните танкери, плащави под британски флаг, за преминаване през протока, ако има необходимост.

“Мисля, че е малко вероятно, но сериозно нарушаване на транспорта през Ормузкия протока би могло да доведе нова ера на трицифрени цени на петрола,” казва Стивън Бренък, петролен анализатор в PVM Oil Associates.

“Трябва също така да се отбележи, че всеки опит на Иран да попречи на плавателните съдове да преминават през протока представлява червена линия за Вашингтон.

По тази причина подобно събитие би довело до ескалация на военния конфликт в региона. Да не говорим за рисковете за доставките на други места в Близкия изток, които, от своя страна, ще вдигнат още повече цените,” казва Бренък.