Саудитска Арабия отпусна 6 млрд. долара на Пакистан
Саудитска Арабия се съгласи да окаже помощ на Пакистан в размер на най-малко 6 млрд. долара, тъй като азиатската страна се намира на ръба на платежна криза.
Поредната демонстрация на финансовото влияние, което има Саудитска Арабия, идва на фона на дипломатическия скандал, породен от убийството на известния журналист Джанал Хашоги в саудитското консулство в Истанбул, пише Financial Times.
Понастоящем ликвидните валутни резерви на Пакистан възлизат на около 8 млрд. долара, като сумата ще стигне за покриването на разходите за внос за седем или осем седмици. Поради това правителството на премиера Имран Хан търси нов заем от Международния валутен фонд.
По думите на пакистанския финансов министър, Саудитска Арабия ще вложи депозит в размер на 3 млрд. долара за период от 1 година към баланса на страната, за да подкрепи способността й да се разплаща.
Освен това за срок от 1 година ще се приложи схема за отложени плащания за вноса на саудитски петрол на стойност до 3 млрд. долара, добавя той в изявление.
Финансовата подкрепа идва в момент, в който лидерът на Судитска Арабия - коронованият принц Мохамед бин Салман, е подложен на международен натиск след убийството на журналиста Джамал Хашоги по-рано през този месец.
Саудитският заем възлиза на около 1/3 от пакистански дефицит от 18 млрд. долара, отчетен към края на последната финансова година, която приключва през юни. Някои анализатори вярват, чрез през настоящата финансова година дефицитът ще нарасне до 25 млрд. долара или дори повече.
Според високопоставен правителствен източник на Financial Times, саудитската подкрепа ще позволи на Пакистан да избегне спасителната програма на МВФ, която е доста недолюбвана, тъй като предлага непопулярни мерки, като рязко повишаване на цената на електричеството и газа.
По думите на неназования източник, заемът вади Пакистан от икономическата изолация и покава, че страната има приятели, които искат да ѝ помогнат. „Освен Саудитска Арабия, очакваме помощ и от Китай”, казва той, добавяйки, че в крайна сметка ще се наложи обръщане и към МВФ, тъй като това е единственият начин Пакистан да възстанови достъпа си до Световната банка, Азиатската банка за развитие и междунаордните пазари.
Надим ул Хак, бивш старши икономист в МВФ и бивш заместник председател на пакистанската комисия по планирате, коментира, че заемът идва в добро време, но е „недостатъчен”.
„Пакистан ще трябва да реформира икономиката си и да предприеме тежки реформи. Като държава, не можеш да избгенеш лекаря, който да излекува болеста и поради това МВФ има особено важна роля”, казва той.
Пакистанските власти формално изискаха финансова подкрепа от МВФ по време на годишната среща на организацията, проведена в Бали, Индонезия, на 11 октомври тази година.
От МВФ отвърнаха, че през следващия месец ще проведат разговори с правителството в Исламабад, където ще бъде обсъден размерът на помощта, която евентуално ще отпусне организацията.
Но дали ще се стигне до сделка няма никакви гаранции.
Пакистан е редовен клиент на МВФ, като през последните няколко десетилетия се е ползвал от няколко спасителни програми, последната от които през 2013 г. Поради това се очаква МВФ да изиска прилагането на реформи, за да бъде страната по-стабилна в дългосрочен план.
В допълнение, Пакистан е сред големите бенефициенти на средства от Китай чрез инициативата „Един пояс, един път”, която е критикувана за липса на прозрачност.
По думите на държавния секретар на САЩ Майк Помпео от юли тази година, няма нищо рационално в това парите на американските данъкоплатци, част от финансирането на МВФ, да отидат в подкрепа на страна, която има да плаща заеми на Китай.