Основните бенчмарк индекси, освен технологично ориентираният Nasdaq Composite, успяха да отбележат символичен напредък в първия работен ден от седмица. Въпреки всичко, седем позиции регистрираха спад на щатските борси за всеки пет, постигнали повишение, а търговията бе най-вялата от началото на 2012 г., като едва 5.2 млрд. акции смениха притежателя си.

И докато гръцките тревоги намериха ако не разрешение, то поне отсрочка, сега притеснението за Китай излиза на преден план. Азиатският гигант уплаши инвеститорите с рекордния си за последните 22 години търговски дефицит. Негативната статистика се нареди до предходни доклади, разкриващи най-слабият ръст на производството от 2009 г. насам за периода февруари, а продажбите на дребно също се оказаха под очакванията на анализаторите.

Макар че остават надеждите, че губещата скорост икономическа експанзия ще окуражи управляващите да предприемат отслабване на монетарната политика, засега Уолстрийт изглежда реши просто да изчака и да обмисли следващия си ход.

На местния фронт липсваха значими макроикономически доклади, които да подхранят оптимизма. В понеделник бяха публикувани единствено данните за бюджетния дефицит на САЩ за февруари, който надмина прогнозите, но незначително.

Тревогата, че забавянето на ръста на глобалната икономика няма как да не се отрази и на американските компании удари производителите на суровини и енергетиката. Инвеститорите потърсиха убежище в доставчиците на комунални услуги и потребителски стоки от първа необходимост.

Финансите поеха надолу на фона на тревогата как банковата система ще се представи на стрес тестове на Федералния резерв.

Компонентата на S&P 500, следяща производителите на суровини и горива пое надолу, след като и S&P GSCI индекса, включващ 24 стоки, падна с 0.4% Най-голямата компания за добив на злато в САЩ Newmont Mining се свлече с 2% до 55.75 долара, а Schlumberger, водещия световен доставчик на услуги за петролната промишленост, поевтиня с 2.4% до 74.02 долара.

Седемнайсет от всички 24 позиции, включени в KBW Bank Index поеха надолу, а индикаторът падна с 0.7%, Книжата на JPMorgan Chase & Co. отстъпиха с 1.2% до 40.54 долара, а на Regions Financial Corp. – с 2.9 на сто до 5.63 долара.

Jefferies Group Inc. понижиха оценката си за Oracle Corp. и производителят на софтуер направи крачка назад от 1.4% до 29.71 долара.

Авиокомпаниите също преживяха тежък ден, като Bloomberg U.S. Airlines Index загуби 1.5% от стойността си. Акциите на United Continental Holdings Inc. поевтиняха с 1% до 19.62 долара, а на Southwest Airlines Co. – с 2.4% до 8.28 долара, след като Bank of America Corp преразгледаха оценката си за позициите в посока надолу.

Компаниите, чиито печалби зависят най-слабо от икономическия ръст, привлякоха интереса на инвеститорите в понеделник. Constellation Energy Group Inc. поскъпнаха с 3% до 37.23 долара, а веригата мегамаркети Wal-Mart Stores Inc. – с едно на сто до 60.68 долара.

Акциите на PepsiCo напреднаха с 1.3% до 63.94. Приятна изненада поднесоха някои култови американски компании. Apple продължават похода си нагоре, като добавиха още 1.3% към стойността на книжата си, до рекордните 552 долара, а за последните четири сесии котировките по позицията се покатериха с общо 4.1%.

Harley-Davidson Inc. скочиха с 2.6% до 48.11 долара, след като Citigroup Inc. вдигнаха прогнозата си за бъдещата цена на акциите от 46 на 50 долара. Според анализатори, през първото тримесечие на годината производителят на легендарните мотоциклети ще се похвали с повишение на продажбите с между 16 и 18 на сто.

Equifax Inc. бяха най-силно представилата се позиция от S&P 500, със скок от 3.4% до 44.09 долара, след като SunTrust Robinson Humphrey Inc. вдигнаха оценката си за книжата, обосновавайки се с очакванията за над средния за сектора ръст на печалбите и продажбите.

В понеделник, Dow Jones Industrial Average се покачи с едва 37.69 пункта, или 0.29%, до 12 959.71, а напредъкът на Standard & Poor's 500 бе символичен - 0.22 пункта, или по-малко от 0.1%, до 1 371.09. Технологично ориентираният Nasdaq Composite обаче не успя да се задържи на позитивна територия и загуби 4.68 пункта от стойността си, или 0.16%, до 2 983.66.

Източник: Глобал Маркетс

ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за претърпени загуби, вследствие от извършени инвестиции в покупко-продажба на финансови инструменти от страна на инвеститорите вследствие на информацията, предоставена в настоящата публикация, като същата не представлява покана за покупка или продажба на ценни книжа. Инвестиционните възможности, които се предлагат е възможно да не са подходящи за определена категория инвеститори в зависимост от техните възможности, времевия хоризонт в който смятат да задържат направените инвестиции или в контекст на цялостното им финансово състояние и в резултат на направените инвестици могат да се понесат значителни загуби. Направения анализ се базират на публично достъпна финансова информация, като ИП „Глобал Маркетс” ООД не носи отговорност за нейната точност, пълнота и актуалност, като цената на съответната акция е възможно да се понижи и възходящото и движение за предходен период не гарантира същото и за бъдещ период от време.