Европейското решение на дълговата криза трябва да следва шведския модел от началото на 90-те, пишат финансовият министър Андерш Бьорг и външният министър Карл Билдт в публикацията си за "Файненшъл таймс".

"Научихме се, че връщането на доверието и капиталовите инжекции са от жизненоважно значение, било то и с правителствени пари", изтъкнаха двамата министри в коментара си за кризата.

След дълги години спекулации за частната собственост и дерегулацията на кредитните пазари на скандинавската страна, в началото на 90-те балонът на шведската банкова и финансова система се спука на фона на глобалния икономически срив. Страната изпадна в най-тежката си икономическа криза от 30-те години на XX век. Правителството обаче пое контрол над затруднените банки, в замяна на което институциите получиха незабавна помощ с парите на данъкоплатците.

След като кризата приключи, държавата продаде почти всички национализирани банкови инвестиции и си върна изгубените пари, които по-рано бе "наляла" в сектора. Швеция също така намали работните места в публичния сектор, съкрати обезщетенията за безработица и повиши таксите за синдикално членство. По този начин страната стабилизира икономиката си и публичните си финанси.

Източник: БГНЕС