В началото на тази седмица президентът на Русия Владимир Путин предложи, вероятно по-скоро риторично, отколкото насериозно, да помогне на специалния щатски прокурор Робърт Мюлер в разследването му на 12 членове на руското военно разузнване за това дали Русия е имала право да разпитва хора “които имат нещо общо с незаконни действия на територията на Русия.” Путин заяви, че би искал да интервюира членове на щатското разузнаване относно един конкретен човек – Уилям Ф. Брaудър.

Браудър е роден в САЩ финансист, милиардер и главен изпълнителен директор на Hermitage Capital, който печели по-голяма част от парите си в Русия след разпадането на Съветския съюз. След като неговият приятел и колега, руският адвокат по данъчно право Сергей Магнитски, е арестуван и пратен в затвора, а впоследствие умира на 37-годишна възраст, Браудър повежда кампания в САЩ за приемането на така наречения закон „Магнитски“, съгласно който се налагат санкции и се замразяват активи на хора, за които се смята, че са участвали в изпращането на Магнитски в затвора.

Оттогава Браудър е отявлен критик на корупцията в Кремъл.

Продължаващият конфликт между Путин и Браудър е драматична история за интриги, богатство, власт и вероятно убийство. Браудър има задочна присъда в Русия за данъчна измама, а руснаците нееднократно са искали да бъде арестуван и екстрадиран. Засега той остава на свобода и живее в Лондон.

Много медии информираха за неоснователните твърдения на Путин, но повечето не споменаха за предисторията на тази сага, пише LA Times. Тя започва още преди раждането на Браудър и обвързва неговото семейство с Русия и Кремъл в продължение на близо 100 години.

Милиардерът, който върши мръсната работа на Владимир ПутинНякои го наричат „Готвачът на Путин“, а той е замесен в три от най-чувствителните операции на руския президент

От 1930 до 1945 г. дядото на Браудър - Ърл Браудър, е бил генерален секретар на Комунистическата партия в САЩ. В този период той е най-популярното лице на партията, двукратен кандидат за президент на САЩ, автор на много книги, пълна противоположност на капиталистическия милиардер.

През 1938 г. той се появява на корицата на списание Time, а заглавието гласи "Другарят Ърл Браудър." Той не само работел с Русия в полза на партията, но също така участвал в тайни действия от страна на руснаците. В крайна сметка Моска се отказва от Браудър и го сваля от поста му. В същото време той попада под ударите на актикокунистическата политика на САЩ по време на Студената война. В началото на 40-те години на миналия век срещу Браудър са повдигнати обвинения в САЩ и той прекарва 14 месеца в затвора.

Междувременно той се жени за рускиня, бабата на Уилям Браудър. Самият Уилям израства в САЩ. Той е син на високо уважаван математик и има нестихващ интерес към родината на баба си. Вместо да работи в полза на масите обаче, той завършва Станфордския университет и създава инвестиционен фонд, който налива западни капитали в Русия в периода на приватизацията след разпадането на Съветския сюъз.

"Доминото пада, скоро цяла Източна Европа ще бъде свободна," пише по-младият Браудър в мемоарите си преди няколко години. "Дядо ми беше най-големият комунист в Америка, а аз наблюдавах как се случват тези събития и реших, че искам да бъда най-големият капиталист в Източна Европа."

Милиарди долари по-късно Браудър става все по-известен не с ролята си в света на финансите, а с възгледите си срещу Путин. Подобно на своя дядо, той отново е в света на глобалната политика, където се играе твърдо. "Трябва да приема, че съществува много реална вероятност Путин или членове на неговия режим да ме убият някой ден," пише той в мемоарите си. "Ако бъда убит, ще знаете кой го е направил."