Отразява ли се търговската война със САЩ на китайския износ? Отговорът: не особено, поне засега.

Китайският износ нарасва с близо 10% през август тази година. Това е лек спад в темпа на растеж, който през предходния месец юли достигна 12%, сочат официалните данни на китайското правителство, цитирани от CNN.

Въпреки добрия ръст в износа, китайската икономика може да пострада в близко бъдеще, тъй като САЩ готвят нов пакет от мита, които ще засегнат стоки за 267 млрд. долара.

Така, ако към сметката добавим вече съществуващите мита, както и тези, които са в процес на разработка, то подобен ход ще засегне целия внос на китайски стоки в САЩ, който през миналата година възлизаше на 505 млрд. долара.

Ако тази заплаха бъде изпълнена, то растежът на китайския износ „може да спадне до ниските нива на едноцифрените числа, дори и в негативна територия през следващите месеци”, пише анализатор от инвестиционната банка Nomura.

Това може да предизвика повече напрежение върху икономиката на Китай, която вече се бори със сериозни проблеми, добавят от банката.

Леките признаци на забавяне на китайската външна търговия идват от лек спад на износа към големи търговски партньори, като Европейския съюз и Япония.

Нещо повече – износът към САЩ всъщност е нараснал рекордно през август, като това се дължи както на слабия китайския юан спрямо щатския долар, така и действията на щатския бизнес, който масово внася стоки от Китай, опасявайки се, че следващият рунд от мита идва ръка за ръка с по-високите разходи, смятат анализатори.

Огромният търговски излишък, който има Китай в търговията си със САЩ, е в основата на спора между двете най-големи икономики в света. Това, че излишъкът продължава да расте, ще добави допълнително напрежение в спора, смята Луис Куиджс, ръководител на икономическите проучвания в Азия към Oxford Economics.

Търговската война вече закрива заводи в САЩКомпания, намираща се в Южна Каролин
а, САЩ, планира да освободи почти целия си персонал от 126 души


При сценарий, в който износът на Китай започва да се задъхва, страната ще трябва да намери нови пътища за постигане на икономически растеж, смятат от Nomura.

Китайските власти вече прибегнаха до данъчни облекчения, харчове за инфраструктура и по-свободна парична политика в преследване на растежа.

Китайската икономика започна леко да се охлажда през тази година. Данни сочат, че китайски фабрики губят договори за износ и страдат от слабия растеж на разходите за инфраструктура.

Китайският капиталов пазар и местната валута понесоха удар през последните месеци, след като инвеститорите изразиха притеснения относно здравето на икономиката.

Според някои анализатори обаче, Китай нарочно отслабва юана, за да провокира ръст в износа, което крие и риск от срив на финансовите пазари и изтичане на пари от страната.