Началото на настоящата 2019 г. бе печално за две от най-богатите семейства в Азия.

Ека Тжипта Уиджаджа, който започва като търговец на палмово масло на 15-годишна възраст, преди да изгради мултимилиардна бизнес империя в Индонезия, почина през уикенда на 98-годишна възраст.

Седмица по-рано търговецът на обувки Хенри Си, който бе най-богатият човек във Филипините, почина на 94-годишна възраст.

Комбинираното богатство на двамата покойни бизнесмени възлиза на над 16.5 млрд. долара, пише Bloomberg.

Това, че някои от най-богатите хора в света са на доста напреднала възраст не е съвпадение. Натрупването на техните огромни богатства не е станало за един ден, а отнема дълги години.

Това се потвърждава и от класацията на най-богати хора в света Bloomberg Billionaires Index, където 1/5 от първите 500 личности в подреждането са на възраст, надхвърляща 80 години, а 21 души са на повече от 90 години. Осем от тези най-възрастни богаташи се намират именно в Азия, като притежават комбинирано богатство от 125 млрд. долара.

Това насищане на възрастни милиардери в Азия обещава едно от най-концентрираните трансферирания на лични състояния в историята.

„Все повече семейства мислят за наследство”, казва Пенг Киан, директор на Tanoto Center for Asian Family Business and Entrepreneurship Studies към Хонконгския университет за наука и технология.

„През следващите няколко години очакваме огромно търсене от страна на богатите хора в Азия на услуги, свързани с управление на благосъстоянието”, казва той.

Когато милиардер почине, ситуацията обикновено се развива по два начина: разделяне на активите между наследниците или грандиозна битка между тях за по-голямо парче от баницата.

Хенри Си е предпочел първия подход. Той притежава 7.2 млрд. долара, когато си отива от този свят, след като е дал дялове от своята компания SM Investments Corp. на шестте си деца преди повече от десетилетие, превръщайки всеки един от тях в милиардер.

Осем милиардери в Азия са на възраст над 90 години; източник: Bloomberg

Forbes: Слаба година за 400-те най-богати китайциНетното състояние на ¾ от най-богатите 400 китайци намалява през тази година


90-годишният хонконгски милиардер Ли Кашин изглежда прави сходни стъпки с Хенри Си. Бизнесменът предпочете да се пенсионира от компаниите си CK Hutchison Holdings Ltd. и CK Asset Holdings Ltd. през миналата година, като неговият син Виктор пое контрола на конгломерата.

Сега пък Ли Кашин реши да вкара в борда на директорите на една от неговите компании Chesterfield Realty Inc. 23-годишната си внучка Мишел Ли.

На фона на тези примери за планирано разпределяне на богатството, има и редица други, свързани с дългогодишни съдебни битки.

97-годишният милиардер Стенли Хо раздели повечето от своето богатство между жените и децата си през 2011 г., за да реши семейния спор.

Това обаче не беше достатъчно, тъй като членове на семейство Хо, включително неговата най-голяма дъщеря Панси, продължават вече повече от десетилетие битка за неговата империя от казина в Макао.