Total прогнозира, че цената на петрола може скоро да достигне 100 долара за барел. Ръководството на френската петролна компания обаче не смята, че това ще е нещо хубаво, пише Bloomberg.

Според изпълнителния директор на Total Патрик Пуян, санкциите срещу Иран и икономическите проблеми във Венецуела водят до свиване на предлагането и могат да предизвикат поскъпване на "черното злато" до трицифрени стойности да първи път от 2014 г. насам.

"Не съм сигурен, че това е добра новина за глобалната икономика. Не съм сигурен, че е добре и за петролната индустрия, защото когато цените станат твърде високи, отваряш вратата за конкуренцията", казва още той.

Поскъпването на петрола помогна за стабилизирането на индустрията след срива през последните няколко години, но представителите на петролната индустрия са все по-загрижени, че високите цени могат да навредят на икономически растеж.

Най-тежко ще бъдат засегнати развиващите се икономики, чиито отслабващи валути правят вноса на суровините, деноминирани в долари, много по-скъп.

В същото време конкуренцията от страна на възобновяемите енергийни източници може да доведе до дългосрочно свиване на потреблението на изкопаеми горива, смятат от Total.

По-рано този месец петролът от сорт Брент надвижи границата от 80 долара за барел за първи път от четири години насам, след като от ОПЕК сигнализираха, че няма да предприемат драстични мерки за задържане на поскъпването.

А новите санкции, които САЩ планират да въведат срещу иранския износ на петрол, този път може би ще окажат по-сериозно влияние на пазара, отколкото предишните, предвиждат представители на индустрията, цитирани от Bloomberg.

От търговската къща Mercuria Energy Group Ltd. по-рано тази седмица публикуваха прогноза, според която цената на петрола ще достигне 100 долара за барел още през четвъртото тримесечие на тази година. От Trafigura Group пък очакват това да се случи в началото на 2019 г.

Има обаче и такива, които не са толкова убедени в силата на възходящия тренд. От Goldman Sachs Group смятат, че е необходим още един шок в предлагането, подобен на иранския, за да бъдат достигнати нивата от 100 долара за барел.

САЩ също не смятат да пускат на пазара част от петролните си резерви, за да стабилизират цените през ноември, когато се очаква да влязат в сила новите санкции срещу Техеран. Енергийният министър Рик Пери заяви, че евентуалното използване на Стратегическия петролен резерв би имало минимален и краткотраен ефект.

А водещите производители в петролния картел ОПЕК, като Саудитска Арабия, ще имат нужда от повече време, ако решат да увеличат добивите и да засилят предлагането на пазара, смята изпълнителният директор на Total Патрик Пуян.

"В нашия бизнес не е достатъчно просто да натиснеш едно копче и петролът да потече. Нещата не се случват така, доста по-сложно е и отнема време", казва той.